Alemdağ Orman İşletmesinin Ömerli bölgesinde nakliyat planlaması
The Forest transportation planning of Ömerli Region of Alemdağ Forest administration
  1. Tez No: 78022
  2. Yazar: DAVUT AYZİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman İnşaatı ve Transportu Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
V.OZET Ormanlardan sürekli bir şekilde faydalanabilmek,ormanların korunması ve denetim işlerinin gerçekleştirilmesi, bunun yanında da üretim sonucu meydana gelen ana orman ürünlerinin depolara ya da üretim merkezlerine taşınmasını sağlamak, iyi bir şekilde düzenlenmiş yol şebeke ve transport (nakliyat) planının yapılmış olmasına bağlıdır.Bu çalışmada genel orman yol şebeke ve transport (nakliyat) planlamaları esaslarından yararlanılarak, Alemdağ Orman İşletmesi, Ömerli bölgesinde orman nakliyat planlaması yapılmıştır. Bölgenin yol şebeke planı, amenajman planı, üretim tekniği ve arazi yapısına uygun olarak örnek bir alanda primer transport planı yapılmıştır. Yapılan primer transport planında sürütme yollan arasında 250-300m aralıklar olması kararlaştırılmıştır. Projesi yapılan yol şebeke planında mevcut yol uzunluğu 63+000 km.,yapılacak yol uzunluğu 121+700 km., toplam yol uzunluğu 184+700 km.'dir. Mevcut yollardan 6+600 km.'si büyük onarıma, 50+500 km.'si üst yapı onarımına ihtiyaç göstermektedir. Bölgenin yol şebekesini oluşturan yolların geneli sanat yapıları bakımından yetersiz ve üstyapısız (toprak) dır. Bölge ormanları için kamyon yolu yoğunluğu 20,0 m/ha'dır. Kamyon yolu şebekesi, yoğunluk itibarı ile yeterli bulunmaktadır. Yapılan bu çalışma sonucunda; Ömerli bölgesinde primer transport şebekesinin tamamlanması ile gerçekleştirilecek üretim ve bakım çalışmaları, orman içi rekreasyonu ve orman içi köylerin ulaşım sorunlanın çözümlenmesi olumlu yönde etkilenirken, taşıma sonucu meydana gelecek zarar miktarı ve zaman kaybı en aza indirilmiş olacaktır. 77
Özet (Çeviri)
THE FOREST TRANSPORT PLANNING OF ALEMDA? FOREST ADMINISTRATION, IN ÖMERLİ REGION SUMMARY In this work, the planning of the forest transport of Alemdağ Forest Administration in Ömerli, has been done. The Government must formulate transport links in forest if they are to yield profits from forest products. Well designed roads and transport plans are required to carry forest products to stores or production centers.This work provides a forest transport plan for the Alemdağ Forest Administration in Ömerli. The basics of general forest roads and transport have been utilized to prepare a primary transport and the management plan for a sample region. The sample region was choosen because of its suitable conditions and harvesting technics.In this Primary Transport Plan, the between roads had been done 250- 300 metres. The project requires of 63,000 km, in addition to the existing 121,700 km of road, creating a total of 184, 700 km Further, 6,600 km of road require major repairs and 50,500 km of road also needs structural repairs. Currently, the roads which create the network do not have sufficient desing or structure. The district forest requires 20.0 m/ha for truck access. The roads are also sufficient for truck density. 78In conclusion, this Primary Transportation Plan should improve links between production and recreation centers. The improved transportation plan should reduce damages to products and improve rates of delivery. 79