Bina enerji analiz ve simülasyon programlarının değerlendirilmesi
Evaluation of building energy analysis and simulation programs
  1. Tez No: 662240
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bina enerji analiz ve simülasyon programları, binaların tasarım ve işletme aşamalarında enerji performansını çevresel ve ekonomik parametrelerle ortaya koyan önemli araçlardır. Bu çalışmada, bina enerji analiz ve simülasyon programları tanıtılmış ve yaygın olan Carrier HAP, TRNSYS ve BepTR programları örnek bina üzerinde kullanılarak programlar incelenmiştir. 8 katlı toplam 2703 m2 alana sahip ve konut olarak kullanılan bir binanın enerji analizi yapılmıştır. Carrier HAP programında mimari projeye göre mahal ve zonlara ayrılarak enerji analizi ve simülasyonu yapılmıştır. TRNSYS ve BepTR programlarında bina tek zon olarak incelenmiştir. Seçilen binanın kat ve mahal bilgileri, kullanılan elektrikli cihaz bilgileri ve inşaat malzemeleri programlara tanımlandıktan sonra programların bina için hesapladığı yıllık tüketim miktarları, Carrier HAP programında 148 kW, TRNSYS programında 100 kW ve BepTR programında ise 121 kW olarak hesaplanmıştır. Carrier HAP programı diğer programlardan farklı olarak sadece binanın yıllık tüketimini değil ayrıca program içerisinde oluşturulan zonların da ayrı ayrı tüketimlerini göstermiştir. BepTR programı yapmış olduğu tüketim hesabına göre seçilen binayı C sınıfı bina tipine yani normal enerji verimli bina sınıfına yerleştirmiştir. Çok zonlu ve farklı kullanıma sahip binalarda esnek ve detaylı veri girişi olan ve hızlı ve görsel sonuçlar veren Carrier HAP gibi programlar seçilebilir. Bina kabuğu, bina elemanları ve enerji tüketen sistemler için farklı senaryolar belirlenip programın çalıştırılması ve karar mekanizmasının bu sonuçlara göre verilmesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Building energy analysis and simulation programs are important tools that reveal the energy performance of buildings with environmental and economic parameters during the design and operation stages. In this study, building energy analysis and simulation programs were introduced and the programs were examined using common Carrier HAP, TRNSYS and BepTR programs on the sample building. The energy analysis of an 8-storey building with a total area of 2703 m2 and used as a residence was performed. In the Carrier HAP program, energy analysis and simulation were made by dividing them into spaces and zones according to the architectural project. In TRNSYS and BepTR programs, the building was examined as a single zon. After the floor and location information of the selected building, the electrical equipment used and the construction materials were defined in the programs, the annual consumption amounts calculated by the programs for the building were calculated as 148 kW in the Carrier HAP program, 100 kW in the TRNSYS program and 121 kW in the BepTR program. Unlike other programs, the Carrier HAP program showed not only the annual consumption of the building but also the consumption of the zones created within the program separately. BepTR program has placed the building we have selected according to the consumption calculation it has made into the C class building type, that is, the normal energy efficient building class. In buildings with multiple zones and different uses, programs such as Carrier HAP with flexible and detailed data entry and providing fast and visual results can be selected. It will be more appropriate to apply different scenarios on the building. Different scenarios should be determined for the building envelope, building elements and energy consuming systems and the program should be run and the decision mechanism should be determined according to these results.