Tek değerli neutrosophic kümelerde bilgi ölçülerinin optimizasyonu tabanlı genişletilmiş TOPSIS metodu
The extended TOPSIS method based on optimization of information measures in single valued neutrosophic sets
  1. Tez No: 662239
  2. Yazar: FUAT ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Neutrosophic kümeler bulanık kümelerin genel bir formu olup son zamanlarda karar verme problemlerinde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada öncelikle neutrosophic kümeler arasında yeni bir izdüşüm ölçüsü, fark ölçüsü ve olasılık ölçüsü tanımlanarak bu ölçülerin bazı genel özellikleri incelenmiştir. Daha sonra klasik TOPSIS metodu neutrosophic evrene genişletilerek, tanımlanan bilgi ölçüleri tabanlı genişletilmiş bir TOPSIS metodu inşa edilmiştir ve geliştirilen TOPSIS metodu ile çok kriterli bir karar verme (ÇKKV) ile dünyamızı etkisi altına alan COVID-19 salgınından korunma yöntemi olarak kabul görmüş maskelerin en uygun olanı belirleme problemi çözülmüştür. Son olarak ise, tanımlanan yeni bilgi ölçülerinin ve geliştirilen TOPSIS metodunun sonuçları değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Neutrosophic sets are a general form of fuzzy sets and have recently been used frequently in decision making problems. In this study, a new projection measure, a difference measure and a probability measure between neutrosophic sets are defined and some general properties of these measures are examined. Later, the classical TOPSIS method was expanded to the neutrosophic universe, and an expanded TOPSIS method has been built based on defined information measures. By using the developed TOPSIS method, the problem of determining the most ideal of the masks accepted as a method of protection from the COVID-19 epidemic affecting our world has been resolved with multiple criteria decision making (MCDM). Finally, the results of the new information measures defined and the TOPSIS method developed have been evaluated and interpreted.