Van Erkek Sanat Enstitüsü
Van Male Art Institute
  1. Tez No: 662248
  2. Yazar: GÜLÇİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA KAYA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Mesleki ve teknik eğitime insanlığın doğuşuyla gereksinim duyulmuştur. İlk mesleki ve teknik eğitim usta-çırak ilişkisiyle başlamış olup, gereksinim duyulan ihtiyaçları karşılayabilmiştir. Ülkemizde Tanzimat ve II. Meşrutiyet Dönemlerin de mesleki ve teknik eğitimde önemli gelişmeler görülmüştür. Türkiye'de Cumhuriyet dönemi her alanda yeniliklerin yaşandığı bir dönemdir. Eğitimden güzel sanatlara kadar çeşitli alanlarda yeni projeler toplumun hizmetine sunulmuştur. Bunlardan biri: Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin gelişmesinde Erkek Sanat Enstitüleri adıyla başta Ankara olmak üzere yurdun dört tarafında açılarak Cumhuriyet'in hedeflediği sanayileşmeyi gerçekleştirmeyi ve o dönemde ihtiyaç duyulan kalifiyeli teknik eleman yetiştirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, Cumhuriyet Dönemi'nde mesleki ve teknik eğitim veren Van Erkek Sanat Enstitü'nü kapsamaktadır. Mimari açıdan daha anlaşılır olabilmesi için aynı dönemde yapılan 12 erkek sanat enstitüleri de incelenmiştir. Bu inceleme ile mesleki ve teknik eğitimin tarihsel süreçte ıslahhanelere kadar dayandığı görülmüş olup 1891-1940 yıllarında belirli zaman dilimlerinde yapılan okullar da mimari açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for vocational and technical education was needed with the birth of humanity. The first vocational and technical education started with the master-apprentice relationship and was able to meet the needs. In our country important developments were observed in vocational and technical education during the Reforms (Tanzimat) period and Second Constitutional Monarchy. Republican era is an era of innovation in every field at Turkey. New projects in various fields from education to fine arts have been offered to the public. One of them is named Men Art Institutes primarily opened in Ankara and following all over the country in order to develop the vocational and technical education in Turkey that the concept of republic aimed the industrialization and to train qualified technical staff needed in that period. This study examines Van Male Art Institute, which provides vocational and technical education in the Republic Period. In order to be more understandable in terms of Architecture, 12 men's art institutes built in the same period were also examined. With this examination, it was seen that vocational and technical education was based on penitentiary in the historical process, and the schools built in a certain time period of 1891-1940 were also examined from an architectural perspective.