Türkiye kamu inşaat sektöründe içmimarlık alanın yeri ve Antalya büyükşehir belediye hizmet binası
Turkish construction sector in public place and interior areas and Antalya metropolitan municipality service building
  1. Tez No: 662252
  2. Yazar: GÖZDE SERRA ULUTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜ ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türkiye'de inşaat sektörü kamu ve özel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kamu inşaat sektörü halkın ve devletin ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlüdür. Geniş bir çalışma alanına sahip olan kamu inşaat sektöründe kamu kurum ve kuruluşları; idari, eğitim, askeri, sağlık, spor, konut, kültür, turizm, sanayi, üretim, ulaşım, alt yapı, depolama ve tarım alanlarında yapım işi ile mal veya hizmet alımlarının ihale yöntemi ile gerçekleştirmektedir. Bu alımlar, kanun ve yönetmelikler doğrultusunda ihale süreçlerinin esas ve usullerini belirlemektedir. Kamu inşaat sektöründe alanında uzman birçok mesleğin bir arada yürüttüğü hizmetlerde, içmimarın görev ve yetkisi, kanun ve yönetmeliklerde belirgin değildir. Bu çalışmada içmimarlık mesleğinin gelişim süreci ve kamu inşaat sektöründeki yeri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde; 4734 sayılı Kamu İhale Kanuna göre yapım işleri ihale süreçleri ile içmimarın bu süreçlerdeki görev ve sorumlulukları dört aşamada ele alınacaktır. İlk aşamada, ihale öncesi hazırlık süreci; ikinci aşamada, ihale süreci ve sözleşmenin imzalanma süreci; üçüncü aşamada, yapım ve kontrollük süreci; dördüncü aşama işletme ve bakım-onarım süreci olmak üzere incelenecektir. Kamu inşaat sektörünün mevcut sorunları belirlenerek, içmimarın görev almaması durumunda ortaya çıkan problemlerin kamu zararına olduğu vurgulanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde; kamu inşaat sektörü yapılarından biri olan belediye hizmet binaları ve teşkilatlanma süreci incelenmiştir. Alan çalışması olarak, Antalya Büyükşehir Belediye Hizmet Binası seçilmiştir. Yapının fiziksel özellikleri (işlevsellik, esneklik, antropometri, ergonomi ve fiziksel çevre faktörler) ve sosyal özellikleri (kişisel alan, estetik, mahremiyet, bölge savunucusu, kalabalık ve psikolojik çevre faktörler) açıdan iç mekân incelemesi ile içmimarın görev ve sorumlulukları tartışılmıştır. Belirlenen problemler doğrultusunda Antalya Büyükşehir Belediye Hizmet Binası'nın; mekân tasarımı, kullanıcı-mekân ve kullanıcı-eşya ilişkisi incelenmiştir. Bu incelemeler doğrultusunda kamu inşaat sektörüne içmimarlık alanın dâhil edilmesiyle birlikte; tasarım ve uygulamada estetik ve kalitenin artacağı, süre, maliyet ve problemlerin azalabileceği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction sector is divided into two in Turkey: public and private. The public construction sector is convicted of meeting the needs of the public and the state. Public institutions and organizations in the public construction sector, which has a wide field of study; It realizes construction work and procurement of goods or services in the fields of administrative, education, military, health, sports, housing, culture, tourism, industry, production, transportation, infrastructure, storage and agriculture through tender method. These purchases determine the principles and procedures of the tender processes in line with the laws and regulations. In the services performed by many professions in the public construction sector together, the duties and powers of Interior Architects are not included in the laws and regulations. This study focuses on the historical process of Interior Architecture and its place in the public construction sector. In the first part of the study; According to the Public Procurement Law No. 4734, the tender processes of the construction works and the duties and responsibilities of the Interior Architect in these processes will be discussed in four stages. In the first stage, the preparation process before the tender; the second stage, the tender process and the contract signing process; the third stage, the construction and control process; The fourth stage will be examined as the operation and maintenance-repair process. By determining the current problems of the public construction sector, it has been tried to be emphasized that the problems that arise in case the Interior Architect does not take part in the public interest. In the second part of the study; Municipal service buildings, one of the public construction sector buildings, and their organization process were examined. In the second part of the study; Municipal service buildings, one of the public construction sector buildings, and their organization process were examined. As a field study, Antalya Metropolitan Municipality Service Building was examined. Interior architect's duties and responsibilities were discussed in terms of physical features (functionality, flexibility, anthropometry, ergonomics and physical environment factors) and social features (personal space, aesthetics, privacy, defender of the region, crowd and psychological environment factors) of the building. In line with the identified problems, of the Antalya Metropolitan Municipality Service Building; space design, user-space and user-item relationship were examined. With the inclusion of Interior Architecture in the public construction sector in line with these examinations; It has been analyzed that aesthetics and quality will increase, time, costs and problems may decrease in design and application.