Aerobik stabilizasyon atık aktif çamurunun su verme karakterine etkisi
- Tez No: 66230
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
V. ÖZET AEROBİK STABİLİZASYONUN ATIK AKTİF ÇAMURUN SU VERME KARAKTERİNE ETKİSİ Bu çalışmanın ana konusu, atık aktif çamurun aerobik stabilizasyonunun çamur şartlandırma ve susuzlaştırma proseslerine etkisini, çamurun stabilizasyon süresi boyunca değişen partiküller madde boyut dağılımına bağlı olarak incelemektir. Bu amaçla, laboratuvar ölçekli, kesikli rejimde çalışan, ikisi kontrol amaçlı olmak üzere altı adet aerobik stabilizasyon reaktörü kuruldu ve 25 'er gün süre ile işletildiler. Ayrıca, besleme çamuru katı madde konsantrasyonunun çamur susuzlaşabilirliğine etkisini izlemek için, her dört reaktörde de besleme çamuru katı konsantrasyonları farklı değerlere (%1.0, 0.5, 2.0, 1.5) ayarlandı. Reaktörlerin verimleri TVS ölçümleri ile kontrol edildi. Stabilizasyonun belirli günlerinde alınan numuneler üzerinde, susuzlaşabilirlik, kimyasal madde opt. dozundaki değişim ve partikül boyut dağılımları incelendi ve stabilizasyon öncesi değerlerle karşılaştırıldı. Çamur numunelerinin su verme özellikleri spesifik direnç deneyleri ile, zamana göre partiküller madde boyutundaki değişim ise, ardışık filtrasyon metodu ile ölçüldü. Ardışık filtrastyon işlemi ile çamur numunelerinin partiküller boyut dağılımları 100 \ım 'den büyükler, 1.2 - 100 fim arasında olanlar ve 1.2 u.m 'ye eşit ya da küçükler olmak üzere üç sınıfa ayrıldı ve her üç boyut aralığındaki partiküllerin oranındaki değişim, stabilizasyon süresince izlendi. Çalışmada elde edilen deneysel sonuçlar ana hatlarıyla aşağıdaki gibidir; 1371- Reaktörlerin işletme koşulları ve verimlerinin yaklaşık olarak aynı olmasına rağmen, besleme çamuru katı konsantrasyonundaki farklılık, özellikle stabilizasyon prosesi başlangıcında (1. gün) spesifik direnç ölçümlerinin farklı değerlerde hesaplanmasına neden oldu (Tablo- III-7, 8, 9, 10, 11 ve 12). Spesifik direnç ölçümlerinde, t/V - V grafiğinin lineerliği ancak besleme çamuru konsantrasyonunun %0.5 ve %2 aralığında iken mümkün olabilmektedir. 2- Aerobik stabilizasyon, çamur partikül boyutunda ufalmaya neden oldu. Çamur partikül boyutundaki ufalma, stabilizasyon süresine bağlı olarak, süre arttıkça azaldı. Partiküllerdeki bu incelmenin reaktör veriminden de etkilendiği saptandı. Reaktörlerde verim düştükçe ince. küçük ve kırılgan partiküller madde yüzdesinde artış oldu (Tablo- 111-13, 14, 15, 16, 17 ve 18). 3- Stabilizasyonun 9 ve 11. günlerinde, TVS yıkımının max. olması ve buna paralel olarak, spesifik direnç değerinin bir min. değere ulaşmasının, yükleme çamurunun miktarından bağımsız olarak gerçekleştiği tesbit edildi. 4- TVS yıkımının maksimum ve spesifik direncin minimum olduğu optimum şartların, aerobik stabilizasyonun 9 ile 11. günlerde oluştuğu ve bu şartlardaki partikül boyutunun %60- 68 kadarının lOO^m 'dan büyük, %25-36 kadarının \.2\ım ile lOOum arasında, %4-8 kadarının ise, 1.2|am 'den küçük olduğu tesbit edildi (Tablo- IV- 1, 2, 3. 4, 5 ve 6). 5- Sabrokolloidler olarak adlandırılan 1.2 - l00um boyutundaki partiküller arttıkça spesifik direncin arttığı tesbit edildi (Tablo- IV- 1, 2, 3, 4, 5 ve 6). 138
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY AEROBIC STABILIZATION EFFECT ON DEWATERING OF ACTIVATED SLUDGE WASTE The purpose of thes study is to determine the effect of activated waste sludge aerobic stabilization on sludge conditioning and dewatering process, in terms of solid particle size change which vary during term of sludge stabilization. Total of six aerobic stabilization reactors with laboratory precision measurement, able to function at interrupted regime, two of them being for control. All reactors were then run for 25 days. All four reactors were further calibrated for enabiling fanctioning at varient solid infeed sludge concentrations of (%1, 0.5, 2 ve 1.5) in order to determine the effect of solid matter concentration of infeed sludge on its dewatering properties. Output of reactors were checked by TVS measurement. Dewatering property, change in optimum rate of chemicals, and distribution of particle size were determined and compared to those of pre-stabilization values. Dewatering properties of sludge sample were determined especially by specific resistance tests and the change in particle size in respect of time was measured by consecutive filtering. Partical size distribution by consecutive filtering was classified three; greater than 100 um, between 1.2 - 100 um and equal to 1.2 u.m where, change in rate of particles present in graps between each of tree dimensions were traced during stabilization. Experimental results attained are as follows: 1- Despite running conditions and output yield are merely the same for all reactors, difference of infeed sludge solid matter concentration caused determination of variant results in specific resistance measurement especially on the 1st. day of stabilization process. Linear formation of t/V-V graph at specific resistance measurement is found to be only possible when infeed sludge concentration vary between 0.5 and 2%. 1332- Aerobic stabilization have caused a diminish in sludge particle size. Such was found to lessen howewer in respect of stabilization length. Such refinement in particles is found to result from rate of reactor's yield. As reactor yield diminish, formation of smaller and brittle particles are found to increase (Table-Ill- 13, 14, 15, 16, 17 & 18). 3- On days 9 through 11, stabilization TVS abolish being at max. standing therby causing specific resistance value achieve minimal state is determined to take place regardless of sludge quantity involved. 4- Optimum conditions where the TVS abolishment is max. and resistance is minimum are determined to take place between the 9th and 11th days of stabilization where, 60 to 68% of particle size condition is reported to be greater than 100 urn, 25 to 36% between 1.2 and lOOum and remaining 4 to 8% is larger than 1.2um (Tablo-IV-1, 2, 3, 4, 5 & 6). 5- As subrocolloidals“particle with size in between 1.2 to 100 um”increase, the specific resistance is found to increase, as well (Table-iv-1, 2, 3, 4, 5 & 6). !Ç0