Çoklu ortam veri tabanları tasarımı
- Tez No: 66229
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET ÇOKLU ORTAM VERİ TABANLARI TASARIMI Bilgisayar çağının başlaması ile insanlar arasındaki iletişim daha da kolay ve hızlı hale gelmiştir. Çoklu ortam sistemlerinin geniş alanlarda kullanımı ile büyük atılım yapılmıştur. Bilgisayar grafiği, renkli resimler ve hareketli video görüntülerinin her alanda kullanımı ile daha büyük gelişmeler kaydedilecektir. Sayısal çoklu ortam bilgisayar sistemlerinin tam olarak kullanılmasıyla, insanlar arasındaki işbirliği ve insan ile bilgisayar arasındaki ortak yaşam gelişecektir. Bu çalışmada çoklu ortam sistem tasarımı (özellikle bilgisayar grafiği) üzerinde durulmuştur. Bilgisayar grafiğinin görüntü işlemedeki temel problemleri; döndürme, öteleme, kırpma ve gölgelendirmedir. Burada uygulama olarak problemlerden biri olan gölgelendirme seçilmiştir. Gölgelendirme nesne uzayının daha iyi anlaşılmasını sağladığı gibi aynı zamandan da resmin daha gerçekçi görünmesini sağlar. Gölgelendirme teknikleri fotoğraf kalitesinde gerçeğe çok yakın (photo-realistic) ve fotoğraf kalitesinde olmayan olarak ikiye ayrılabilir. Fotoğraf kalitesinde gölge üreten algoritmalar çok iyi sonuç vermelerine karşın çok yavaş olduklarından dolayı etkileşimli sistemler için uygun değildirler. Uygulama olarak fotoğraf kalitesinde olmayan gölgelendirme yapan ikili bölge bölümleme algoritması kullanılmıştır. Bu algoritma ile üç boyutlu uzayda gerçek zamanda gölge oluşturmak mümkündür. Uygulamayı gerçekleştirmek için C++ programlama dili kullanılmıştır. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY MULTIMEDIA DATABASES DESIGN The movement, a part of the evolution of information technology since the early days of computing, gained momentum with the widespread use of multimedia systems. Methods for managing computer graphics, color images, an motion video will lead to even greater changes. When fully digital multimedia computing systems are readily available, we will have powerful tools for improving human-human collaboration and human-computer symbiosis. ' The present paper considers the main concepts of multimedia system design, especially computer graphics. Main problems of computer graphics are translating, rotating, clipping and shadowing. We chose shadow generation for an application software. The presence of shadows in an image helps viewer to better understand the spatial relationship between objects, is vital for applications such as architectural planning and increases the apperance of reality that a pictute provides. Shadowing thecniques are split into as photo-realistic an non-photo-realistic techniques. Photo-realistic techmiques give excellent but slow results while non-photo-realistic thecniques give fast results (but worse). C++ is used as a programmin language to develop the application. 26