Sakarya Üniversitesi'ndeki Endonezyalı öğrencilerin kültürlerarası iletişim deneyimleri üzerine bir araştırma
A research on the intercultural experiences of the Indonesian students at Sakarya University
- Tez No: 662317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM GÖNDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'de uluslararası öğrenci deneyimlerine yönelik artan sayıda çalışmaya rağmen öğrencileri genelde benzeşik bir grup olarak ele alma eğiliminin kültürlerarası deneyimlere ilişkin ülke ya da bölgeye göre farklılıkların anlaşılmasını güçleştirdiği ve özgün boyutların gözden kaçabildiği görülmektedir. Kültürlerarası iletişimin öneminin arttığı ve dünyada genel perspektifli uluslararası öğrenci çalışmalarından daha spesifik ve nitel kültürlerarası deneyim çalışmalarına doğru yönelimin başladığı günümüzde, her bir kültür grubunu ve deneyimini anlamak önemlidir. Sakarya Üniversitesi Endonezyalı öğrencilerin ülke ortalamasına göre en yoğun olduğu ilk üç üniversiteden biridir. Araştırmacının bu yoğunluğu ve literatürdeki boşluğu dikkate alarak tasarladığı nitel perspektifteki bu çalışmada Sakarya Üniversitesi'ndeki Endonezyalı öğrencilerin kültürlerarası iletişim deneyimleri incelenmiştir. Çalışma ortalama üç yıldır Sakarya'da bulunan lisans ve lisansüstü düzeyinde, burslu ve kendi imkanlarıyla gelme durumuna ve cinsiyete göre denge gözetilerek seçilmiş 8 Endonezyalı ve Müslüman öğrenciyle odak grup görüşmeleri, yarı yapılandırılmış soru formları ve e-posta yazışmaları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, birçok dini ve etnik grubun yaşadığı bir ülke olan Endonezya'dan gelen katılımcıların Türkiye'yi hem farklı hem çok tanıdık buldukları görülmüştür. Dini yakınlığı bir avantaj olarak vurgulamakla birlikte aynı zamanda farklı mezhepten olan katılımcıların bu konuda nadiren sorun yaşadığı ancak hoşgörü konusunda son derece hassas oldukları görülmüştür. Ülke ve kültürlerine yönelik aşağılayıcı ya da önyargılı tutum ve davranışlarla karşılaşmaları,“ırkçılık”ve“aşırı milliyetçilik”ten rahatsızlık duymaları, vatanseverlik ve milliyetçilik arasında ayrımı vurgulamaları, kendilerini farklılıklara daha açık ve duyarlı olarak tanımlamaları dikkat çeken bir sonuç olmuştur. Katılımcıların genelde akademik dil zorluğu ve ülkelerindeki ezber odaklı öğrenme ortamıyla benzerlik nedeniyle eğitim açısından tatminsizlik yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye ve özelde Sakarya'da bulunmanın akademik yaşama katkısından ziyade, yeni bir kültürü tanıma, tek başına yaşam deneyimi edinme, kendi kültürüne ilişkin farkındalık geliştirme açısından getirilerini vurguladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although the number of studies concerning the experiences of international students in Turkey is increasing, it has been observed that the tendency to consider students generally as a homogeneous group makes it difficult to see the differences depending on the country or the region in terms of the reasons behind their preferences and their intercultural experiences; and thus, distinctive dimensions may be overlooked. Today, as intercultural communication becomes more important and the tendency all around the world, is moving from international student studies with a general perspective towards more specific and qualitative studies on intercultural experience, it is important to understand each culture group and its experience. Sakarya University is among the first three universities having the greatest number of Indonesian students compared to the average of the country. Taking into account this great number and the gap in the literature, the researcher has designed this study from a qualitative perspective which analyses the intercultural communication experiences of the Indonesian students at Sakarya University. The study was conducted through focus group interviews, semi-structured question forms, and e-mail correspondence with eight Indonesian and Muslim undergraduate and graduate students who had been in Sakarya for three years on the average. They were selected based on a balance concerning their conditions as having a scholarship or coming through their own means, and their genders. As a result of the study in which the findings were classified under eight major themes, it has been found out that the participants from Indonesia, where many religious and ethnic groups live, generally found Turkey both different and very familiar. Emphasising religious similarity as an advantage, participants from a different sect reported that they rarely had problems related to this; and they were observed to be very sensitive about tolerance. A significant finding was that the participants had faced humiliating or prejudiced attitudes or behaviour concerning their country and culture; felt uncomfortable with“racism”and“ultranationalism”; underlined the difference between patriotism and nationalism; and defined themselves as more open to differences and sensitive. It was concluded in the study that in general, the participants were not satisfied with the education they received due to the difficulty of the academic language and the similarity of the learning environment with their country's rote-learning based education system. It was observed that rather than the contribution of being in Turkey, in particular, in Sakarya to academic life, the participants emphasised the outcomes of knowing a new culture, experiencing a life of their own, and developing awareness of their own culture.