Farklı fasulye çeşitlerinin Kahramanmaraş koşullarında ikinci ürün performanslarının araştırılması
Investigation of cultivation of some beans varieties undersecond product conditions
  1. Tez No: 662316
  2. Yazar: ESRA ODABAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. LEYLA İDİKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kahramanmaraş çevre şartlarında 11 fasulye (Noyanbey 98, Karacaşehir 98, Yunus 90, Alberto, Akman 98, Önceler 98, Göksun, Topçu, Bermaz, Göynük 98, Aras 98)çeşidi materyal olarak kullanılarak, ikinci ürün olarak yetiştirilebilme imkanları araştırılmıştır. Araştırma 2018 yılının yaz sezonunda ikinci ürün olarak tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Araştırmada, fasulye çeşitlerinin kuru dane özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiş ancak ekolojik koşulların ve vejetasyon süresinin yeterli olmadığı tespit edildiğinden, çeşitlerinin yeşil bakla olarak özellikleri incelenmiştir. Araştırmada incelenen çiçeklenme zamanı, bakla bağlama zamanı, kök uzunluğu, ilk bakla yüksekliği, bitki boyu, dal sayısı, bakla sayısı, bakla boyu, bakla eni, taze bakla ağırlığı, bakla kuru ağırlığı, dekara verim, yeşil baklada ve bitki aksamında ADF (Asit Deterjanda Çözünmeyen Lif), ADP (Asit Deterjanda Çözünmeyen Protein), NDF (Nötral Deterjanda Çözünmeyen Lif), Kuru Madde (KM), Ca (Kalsiyum), Mg (Magnezyum), K (Potasyum), P (Fosfor) ve protein oranları incelenmiştir. İncelenen özellikler bakımından yeşil bakladaki ADP oranı ve KM oranı hariç diğer tüm özellikler yönünden çeşitler arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Araştırma sonucunda çiçeklenme zamanı (49.00-59.00 gün), bakla bağlama zamanı (51.00-62.00 gün), ilk bakla yüksekliği (9.10-19.63 cm), bitki boyu (43.60-85.80 cm), bakla sayısı (10.03-19.56 adet), dekara yeşil bakla verim (837.333-2031.133 kg/da), yeşil baklada ADF (%20.07-26.31), NDF (%27.17-33.68), Ca (%0.30-0.90), Mg (%0.21-0.31), P (%0.39-0.43), K (%3.00-3.61) ve protein oranları (%20.00-22.92), bitki aksamında ADF (%38.03-56.70), ADP (%0.9-1.46), NDF (%46.39-66.74), KM (%88.92-89.54), Ca (%1.42-1.91), Mg (%0.51-0.67), P (%0.21-0.30), K (%0.55-1.23) ve protein oranları (%8.49-17.09) arasında değiştiği kaydedilmiştir. Farklı 11 fasulye çeşidiyle yapılan çalışmada; Kahramanmaraş-merkez koşullarında sulu alanlarda Temmuz-Ekim ayları arasında boş kalan alanı değerlendirmek amacıyla yeşil fasulye olarak yetiştirilebileceği ve bitki aksamının ise organik madde olarak toprağa katkı sağlayacağının sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using 11 bean (Noyanbey 98, Karacaşehir 98, Yunus 90, Alberto, Akman 98, Önceler 98, Göksun, Topçu, Bermaz, Göynük 98, Aras 98) varieties as a material in Kahramanmaraş environmental conditions, the possibilities of growing them as second crops were investigated. The research was established and carried out in four replications according to the random blocks trial pattern as the second product in the summer season of 2018.In the research, it was aimed to examine the dry grain characteristics of bean varieties, but as it was determined that ecological conditions and vegetation period were not sufficient, the characteristics of the varieties as green pods were examined.In the study, flowering time, pod brewing time, root length, first pod height, plant height, number of branches, number of pods, pod height, pod width, fresh pod weight, pod dry weight, yield per decare,Fiber insoluble in acid detergent in green pods and plant parts, Fiber insoluble in acid detergent, Protein insoluble In acid detergent,fiber insoluble in neutral detergent , Dry Matter (DM), Ca (Calcium), Mg (Magnesium), K (Potassium), P (Phosphorus) and protein ratios were examined. As a result of the research, flowering time (49.00-59.00 days), pod tying time (51.00-62.00 days), first pod height (9.10-19.63 cm), plant height (43.60-85.80 cm), pod number (10.03-19.56), per decare green pod yield (837.333-2031.133 kg/da), green pods ADF (%20.07-26.31), NDF (%27.17-33.68), Ca (%0.30-0.90), Mg (%0.21-0.31), P (%0.39 -0.43), K (%3.00-3.61) and protein ratios (%20.00-22.92), ADF (%38.03-56.70) in plant parts, ADP (%0.9-1.46), NDF (%46.39-66.74), KM (%88.92-89.54), Ca (%1.42-1.91), Mg (%0.51-0.6), P (%0.21-0.30), K (%0.55-1.23) and protein ratios (%8.49-17.09) were noted. In the study carried out with 11 different bean varieties, it was concluded that beans can be grown as green beans in order to evaluate the empty area between July and October in watery areas under Kahramanmaraş-central conditions and the plant parts will contribute to the soil as organic matter.