Kamu katılım bankalarının İslami bankacılık sektörüne etkileri (2010-2019)
The effects of public participation banks on the Islamic banking sector (2010-2019)
- Tez No: 662329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KENAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; katılım bankacılığının tanımı, Türkiye'de katılım bankacılığının ortaya çıkışı ve bileşenleri, ikinci bölümde; katılım bankaları ile konvansiyonel bankalar arasındaki farklar, fon toplama ve kullandırma yöntemleri, faiz ve kâr payı, denetim ve şer'i denetim arasındaki farklılıklar ve Türkiye katılım bankaları birliği, üçüncü bölüm ise üç ana aşamadan oluşmaktadır. Üçüncü bölüm Türkiye'de faaliyet gösteren özel katılım bankalarının (Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans) 2010 yılından 2019 yılının sonuna kadarki faaliyet raporlarını inceleyerek kamunun bu sektöre girmeden önceki periyot ile girdikten sonra aralarında özel katılım bankalarının ele aldığımız değişkenlerin (net kâr, toplanan ve kullandırılan fon miktarı) nasıl bir değişim gösterdiği ortaya konmuştur. Sonra 2015'ten 2020'ye kadar kamunun özel sektör üzerindeki etkisini incelemek amacıyla kamu katılım bankalarının (reklam ve ilan giderleri, şube sayısı, alınan ve ödenen kâr payı oranlarını) özel katılım bankalarının (net kârı, toplanan ve kullandırılan fon miktarı) da pazar payı üzerindeki etkisinin çıkarılması için çoklu regresyon analizi (Multiple Regression Analysis) kullanılmıştır. Akabinde özel katılım bankalarının kamu katılım bankaları piyasaya girmeden önce ve girdikten sonra, kullandırılan fon konusunda hangi sektöre yönelik verdiği önem ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The research consists of three main chapters. Started with an overview of participation banking, the beginning, and components of Turkey's participation banking. The second chapter, explaining the differences between conventional and participation banks through collect (deposits) and present (credits/loans) funding methods, interest and profit, audit and shari audit, and a simple summary about Turkey participation banks association. The third chapter consists of three main parts too. First part by focusing on private participation banks (Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans) showing the change of private participation banks variables (net profit, collected funds, given loans/credits) before and after public banks come through the participation banking market (2010-2019). Then, from 2015 to 2020 to examine the impact of the public participation banks variables (advertising expenses, number of branches, profit rate on deposit and loans) on the private participation banks share by their variables (net profit, collected funds, given loans/credits) Multiple linear regression analysis has been used. Subsequently, the last part presents diagrams that are explaining private participation banks to which sector pay attention by financing operations after public banks entered the participation market. This research has been prepared for a master's degree in the Department of Islamic Economics and Finance at Sakarya University in the Institute of Social Sciences.