Kamu katılım bankalarının bankacılık sektörüne beklenen etkileri
The expected effects of public participation banking on banking sector
  1. Tez No: 479416
  2. Yazar: SERPİL SUMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde birçok ülke İslami finans sektörüne merkez olabilmek için birbirleriyle yarışır duruma gelmiştir. Katılım bankacılığında diğer ülkeler ile yarış içerisinde olan Türkiye, bu konuda olumlu bir girişimde bulunarak 2015 yılında Ziraat Katılım Bankası ile devlet bünyesindeki ilk katılım bankasını faaliyete geçirmiştir. Bu girişimin Türkiye' nin 2023 yılı için dünyanın ilk on ekonomisi arasında olma hedefine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada kamu katılım bankacılığının bankacılık sektörüne beklenen etkilerini ölçmek için Erzurum, Kars, Ağrı ve Erzincan illerinde çalışan personele anket uygulaması yapılmıştır.Elde edilen verilere Kruskal Wallis, Mann-Whitney U testi ile farklılık analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, many countries have become competed with each other in order to be central to the Islamic finance sector. Turkey, which is in competition with other countries in participation banking, made a positive initiative in this issue and the Ziraat Participation Bank, which is the first participation bank in the public, operated in 2015. It is believed that this initiative will contribute to Turkey's goal of becoming the world's top ten economies for 2023. In this study, a survey has counducted in Erzurum, Kars, ağrı and Erzincan to measure the expected effects of public participation banking on the banking sector. obtained data have analyzed by Kruskal Wallis, Mann-Whitney U.