Kamu bankalarının katılım bankacılığına geçişi ve sektöre etkileri
Transition of public banks to participation banking and its effects on the sector
  1. Tez No: 766377
  2. Yazar: SONGÜL GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyada İslami finans veya faizsiz bankacılık olarak bilinen katılım bankacılığı 1985 yılında Özel Finans Kurumları adıyla Türkiye'de faaliyet göstermeye başlamıştır. 2005 yılında banka statüsü kazanan Özel Finans Kurumları 2006 yılında Katılım Bankacılığı adı altında hizmetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Türkiye'de 2015 yılına kadar sadece özel sektörde faaliyetlerini sürdüren katılım bankalarına kamu katılım bankaları eklenince sektörde büyüme yaşanmış ve katılım bankacılığı sektörü önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı kamu bankası olan Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Emlak Katılım bankalarının katılım bankacılığı sektörüne girişi ve sektörde meydana getirdikleri etkinin ortaya konulmasıdır. Kamu katılım bankalarının sektöre giriş amaçları arasında faize duyarlı bireylerin piyasaya kazandırılması ve sektörün piyasadaki payının arttırılmasıdır. Çalışmada kamu bankalarının sektöre dâhil olmadan önceki ve dâhil olduktan sonraki verileri incelenmiş ve veriler tablolarla gösterilmiştir. Veriler ışığında kamu bankalarının sektörde yer almalarının sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Invenstment banking as an investment ın the Islamic finance sector in the world in 1985, no activity was carried out in Turkey under the name of Private Finance Institutions. Having the status of a bank in 2002 contius under the name of Special Finance Institotins. The increase in participation in participation banks consisting of only special projects ıntil 2015 and the value gained by participation banking in Turkey. The aim of this study is to reveal the entry of public banks into the participation banking sector and the effect they have created in the sector. Among the purposes of entry of public participation banks into the sector is to bring interest-sensitive individuals to the market and to increase the share of the sector in the market. In the study, the data of public banks before and after their involvement in the sector were examined and the data were shown in tables. In the ligt of the data, the results of the participation of public banks in the sector were examined.