575 No'lu Eyüp Şer'iyye Sicili transkripsiyonu ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of the Eyüp Şer'iyye Register No 575
- Tez No: 662376
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
İncelediğimiz şeriʻyye sicili H.(1311-1312) M. (1893-1894-1895) tarihleri arasında Eyüp mahkemesine ait 575 numaralı kadı sicilinin transkripsiyonunu ve değerlendirmesini içermektedir. Bu tarihlere uygun olarak Eyüp kazası, idari, sosyal ve ekonomik yönleriyle incelenmiştir. Bu tezde 575 numaralı Eyüp kadı sicilinin transkripsiyonu yapılarak hem tarihimize katkıda bulunmak hem de özellikle Eyüp ilçesiyle ilgili araştırma yapacak olanlara yardımcı olmak amaçlanmıştır. İncelediğimiz 575 numaralı Eyüp şerʻiyye sicili İstanbul Müftülüğü Şerʻiyye Sicişi arşivinden alınmıştır. İçerisinde toplam 127 belge bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The reviewed report contains the transcription and evaluation of the judge report number 575 from the Eyüp court between (1893-1894-1895). The Eyüp accident has been examined in accordance with the conditions of the period in terms of its administrative, social and economic aspects. In this thesis, the purpose of transcribing the report number 575 of the Eyüp judge is to contribute to history and to be a source for research topics related to the Eyüp region. In this study the report number 575 of Eyup court was taken from the Istanbul mufti's Şerʻiye Archive and ıt contains 127 documents.