Geçici koruma altındaki Suriyeli lise öğrencilerinin yaşam kalitelerinin yordayıcısı olarak psikolojik sağlamlık
Psychological resilience as a predictor factor in the quality of life of Syrian high school students under temporary protection
  1. Tez No: 662377
  2. Yazar: EBRU KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SANBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de geçici koruma altında olan Suriyeli lise öğrencilerinin psikolojik sağlamlıklarının yaşam kaliteleri üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Veriler, 13-20 yaş aralığında 9, 10, 11 ve 12. sınıfa devam eden 324 Suriyeli lise öğrencisinden gönüllülük esas alınarak elde edilmiştir. Araştırmanın verileri Ergenler İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (Kiddo-KINDL) ve Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ-12) kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı (Korelasyon Katsayısı) ve basit doğrusal regresyon uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre yaşam kalitesi ve psikolojik sağlamlık puanları (r = .22, p < .01) arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişki vardır. Psikolojik sağlamlık, yaşam kalitesi puanının % 5'ini (R2 = .05) açıklamaktadır. Yaşam kalitesi aile alt ölçeği ile psikolojik sağlamlık puanı (r = .24, p < .01) arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişki vardır. Psikolojik sağlamlık puanı, aile yaşam kalitesi puanının % 6'sını (R2 = .06) açıklamaktadır. Yaşam kalitesi arkadaş alt ölçeği ile psikolojik sağlamlık puanı (r = .26, p < .01) arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişki vardır. Psikolojik sağlamlık, arkadaş yaşam kalitesi puanının % 7'sini (R2 = .07) açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate resilience predictive effect on quality of life in Syrian high school students who are under temporary protection in Turkey. The data was obtained from 324 Syrian high school students attending 9, 10, 11 and 12th grades between the ages of 13-20 on a yoluntary basis. The data collection tools of the study were the Quality of Life Scale for Adolescents (Kiddo-KINDL) and the Child and Youth Psychological Resilience Scale (CYRM-12). Pearson Product Moments (Correlation Coefficient) and simple linear regression were performed for data analysis. According to the findings, there is a low level of positive correlation between quality of life and psychological resilience scores (r = .22, p < .01). In addition to this, psychological resilience accounted for 5% (R2 = .05) of the variance in quality of life scores. There is low level of positive correlation between the quality of family life subscale and psychological resilience score (r = .24, p < .01). Psychological resilience score accounted for 6% (R2 = .06) of the variance in family life quality score. There is low level of positive correlation between the quality of friend life subscale and psychological resilience score (r = .26, p < .01). Psychological resilience accounted for 7% (R2 = .07) of the variance in friend quality of life score. There is low level of positive correlation between the quality of school life subscale and psychological resilience score (r = .15, p < .01). It was concluded that psychological resilience accounted for 2% (R2 = .02) of the variance in quality of life school subscale score. A significant relationship was not found between the scores of physical well-being, emotional well-being and self-esteem subscales of the quality of life and psychological resilience scores.