Okul yöneticilerinin tolerans düzeyleri ile öğretmenlerin problem çözme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between tolerance levels of school administrators and teachers' problem-solving skills
- Tez No: 662394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin tolerans düzeyleri ile öğretmenlerin problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. lişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülen araştırmanın evreni, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Gümüşhane ili Merkez ilçesinde bulunan resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lisede görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklemini ise evrenden tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 506 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Tolerans Ölçeği”(Ersanlı, 2014) ve“Problem Çözme Envanteri”(Şahin, Şahin ve Heppner, 1993) ile elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 14.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Veriler analiz edilirken frekans, yüzde, standart sapma ve aritmetik ortalama gibi değerler bulunmuş olup, İlişkisiz Grup t-testi, ANOVA Testi, Tamhane Testi, Regresyon Analizi Testi kullanılmıştır. Araştırmada bütün sonuçlar çift yönlü olarak sınanmış ve anlamlılık düzeyi en az 0.05 olarak kabul edilmiştir. Çeşitli eğitim kurumlarında görev yapan yöneticilerin farklı toleranslara sahip olma özelliğinin alt boyut düzeylerini belirlemek üzere toplam puanlarının aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri bulunmuştur. Ölçekten alınan yüksek puan tolerans düzeyinin yüksekliğini, düşük puanlar ise; tolerans düzeyinin düşüklüğünü gösterdiğinden dolayı yöneticilerin tolerans düzeylerinin düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın sürekli bağımlı değişkeni; öğretmenlerin algısına göre kendilerinin problem çözme özelliğidir. Çeşitli eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin problem çözme ölçeği toplam puanlarının aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri bulunmuştur. Ölçekten alınan yüksek puan problem çözme düzeyinin düşüklüğünü gösterdiğinden dolayı öğretmenlerin problem çözme düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu söylenebilir. Araştırmanın bağımsız sürekli değişkeni öğretmen tolerans algısı, bağımlı sürekli değişkeni ise problem çözme özellikleridir. Yöneticilerin tolerans ölçeği toplam ile problem çözme ölçeği toplam arasındaki ilişkiler pearson çarpım momentler korelasyon katsayısı ile sınanmış ve ölçeklerin puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın son temel amacını sınamak amacıyla tolerans toplam puanlarından, problem çözme ölçeği toplam puanlarını yordamak üzere basit regresyon analizi yapılmıştır. Tolerans ölçeği toplam puan değişkeni, öğretmenlerin problem çözme puanları ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki vermektedir. Regresyon katsayısının anlamlılığına ilişkin tolerans toplam puanlarının, problem çözme becerileri değişkeni üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the relationship between the tolerance levels of school administrators and the problem-solving skills of teachers. in the 2019-2020 academic year, teachers working in the official kindergarten, primary school, secondary school and high school located in the Central District of Gümüşhane province constitute the universe of research conducted using the lishkisel screening model. Its sample is composed of 506 teachers determined by stratified sampling method from the universe. Research data were obtained with“ Tolerance Scale ”(Ersanli, 2014) and“ Problem solving inventory ”(Şahin, Şahin and Heppner, 1993). The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 14.0 statistical program. In the analysis of the data, values such as frequency, percentage, standard deviation and arithmetic mean were found and unrelated Group t-test, ANOVA test, Tamhane Test, regression analysis test were used. All results were tested bidirectional in the study and the level of significance was considered to be at least 0.05. Arithmetic mean and standard deviation values of their total scores were found to determine the lower dimension levels of the ability of managers working in various educational institutions to have different tolerances. High scores from the scale showed a high level of tolerance, and low scores showed a low level of tolerance, so managers ' tolerance levels were low. The constant dependent variable of this research is the problem-solving property of the teachers themselves according to their perception. Arithmetic mean and standard deviation values of problem solving scale total scores of teachers working in various educational institutions were found. Because a high score on the scale indicates a low level of problem solving, it can be said that teachers have a high level of problem solving. The independent continuous variable of research is teacher tolerance perception, and the dependent continuous variable is problem-solving characteristics. Relationships between the Total Tolerance Scale of managers and the total problem solving scale were tested with the pearson product moments correlation coefficient and a positively significant relationship was found between the scores of the scales. In order to test the last main goal of the study, simple regression analysis was performed to estimate the total points of the tolerance scale from the total points of the problem solving scale. The Tolerance Scale total score variable has a positively significant relationship with teachers ' problem-solving scores. Total Tolerance scores for the significance of the regression coefficient were found to be a significant predictor of the problem-solving skills variable.