An analysis on ruptures and intersections of art and politcs: Sample in consideration Istanbul in 2000's
Sanat ve politika ilişkisi üzerine bir analiz
  1. Tez No: 662440
  2. Yazar: FATMA SILAY SILDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU AYAN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fordist toplumdan Post fordist topluma geçiş, sanat pratikleri, yaratıcı endüstriler ve sermaye akışı arasında çok katmanlı, karmaşık bir ilişkiler ağı ördü. Kent mekanı, üzerinde üretilen çağdaş sanat, hatta üzerindeki tarihi kültürel varlık bile yerel kalkınma için kaynak olarak araçsallaştırıldılar. Kültür ve sanat ürünleri akıllı mallara dönüştükçe, bu eder kazanımı karşısında sanatın eleştirel bir mesafade durmasını sağlayabilecek stratejiler araştırıldı. Ne var ki Neoliberalizm, globalleşen ekonominin tek ve mutlak ekonomi modeli olarak konumlanıp neredeyse herşeyi metalaştırırken eleştirel ve muhalif olanı da muğlaklaştırıp, dönüştürüyor. Bu tez, neoliberal ekonominin bu fazında; kültürel alanı baskılayan post fordist, post demokratik koşullar karşısında, çağdaş sanatın sivil kapasiteler inşa etme yetisini ve muhalif sanatsal stratejileri araştırmaktadır. Bahsi geçen amaca uygun olarak tezin ilk bölümü post fordist üretim biçimi ve bunun sanat- kültür alanında açığa çıkardığı politik dönüşüm üzerinde odaklanacak. Bu bölümün ikinci kısmı siyaset ve estetik alanlarının geçişli doğasını analiz ederek karşı hegemonik sanatsal bir direnişin yöntemlerini araştıracak. Tezin İkinci bölümü kültürel ve kentsel mekanın post fordist ekonomi politiği uyarınca yeniden yapılandırılmasını konu ediniyor. Örneklem alanı bu yapılanmanın şiddetle izlenebildiği Istanbul. Üçüncü bölüm kendinden önceki bölümlerde detaylandırılan semptomlara yanıt veren sanatsal stratejileri odağına alıyor. Bu bölümde neoliberal politikaların yarattığı eşitsizliği odağına alan sanatsal ürünler inceleniyor. Estetiğin kendi semiotiği içinde eleştirellik nasıl üretilir ve okunur sorunsalına yanıt aranıyor. Bu sayede, bu eleştirelliğin nasıl işlem gördüğü ve kültürel alanı baskılayan post demokratik, post fordist koşullar karşısındaki bir kontra hegemonic direnişe katkısı saptanmaya çalışılıyor. İlk bölümde saptanan emek süreçlerindeki değişimi dikkate alarak bu tez şu sonuçlara varmaktadır; Post fordist üretim biçiminde yaratıcılık artık değer elde ediliminde merkezi bir rol kazanmıştır. Bu durum, kapitalizmin kendini sürekli olarak üretmesinde yaratıcılığı aktif bir öğe olarak konumlamıştır. Buna dayanarak iddia edilebilir ki yerleşik bir düzenin böylesine merkezi bir öğesi, o düzenin dönüşmesi ve değişmesinde de rol oynayabilir. Zira, algısal veya kavramsal bir düzenin devamı için gerekli olan ortak algının üretimi hem estetik hem de siyaset alanlarının bir özelliğidir. Bu sebeple sanatsal ve kültürel yaratıcı pratikler, tıpkı siyaset alanı gibi sosyal gerçekliğimizi şekillendirip dönüştürebilirler. Yine de sanatsal ürünlerin eleştirme ve dönüştürme stratejilerinin çapını, başarısını onlar birer aktivist eylemmiş gibi değerlendirerek ölçmek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Transition from a Fordist society to a post-Fordist society created a complex, multilayered relation between capital accumulation, creative industries and artistic practices. Urban space, contemporary art produced on this very space and even cultural heritage itself are instrumentalised as resources for regional development. As cultural and artistic products became smart commodities, questions on the possible strategies that art can employ to sustain a critical distance to this valorization came about. Yet, as neoliberalism positioned itself as the unrivaled ultimate economic model of a globalized economy and commodified almost everything, it also tended to obscure and subvert any opposition. Thus, this thesis aims to explore contemporary art's ability as a force of opposition, its ability in building civic capacities to challenge the post fordist, post democratic conditions subjugating the cultural terrain. To serve the purpose addressed here, the first chapter will focus on post-fordist production, and the political transformation it brought about on artistic and cultural domains. Its second section attempts to give a through analysis of the transitive nature of politics and aesthetics, in order to figure out the modalities of a counter hegemonic artistic resistance. The second chapter analyses the restructuring of cultural and urban spheres under post fordism. The sample in consideration is Istanbul. The third chapter examines artistic strategies that elicit response to the symptoms determined in the preceding parts. This chapter presents artworks that put inequalities of neoliberal policy to their focus. It tries to answer how to read criticality in the semiotics of the aesthetics. How this criticality operates and contributes to a counter hegemonic resistance challenging the post fordist post democratic conditions subjugating the cultural terrain. By considering the alterations in the labour process as put forward in the first chapter, this thesis concludes that the central position of creativity in the extraction of surplus value, has made creativity an active element, which the capitalist system requires for its constant production. Thus, such a central element of any established order can also play its part in the subversion of the order. It is also put forward that production of the common sense, which is required for the continuity of a perceptual and a conceptual order, is a common capacity shared by the terrains of politics and aesthetics. Thus artistic and cultural practices just like politics have their part in constructing our social reality. However it is not possible to measure the efficacy of critical strategies of artworks as if they are activist acts. It is the pluralistic quality of the public space created by artistic production and the emancipatory modalities of making sense offered through strategies of works of art that contribute to emancipation.