Bankacılık sektöründe sorunlu krediler ve varlık yönetim şirketleri
Non-performing loans in the banking sector and asset management companies
  1. Tez No: 662449
  2. Yazar: ÇINAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SOYDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Finans sektörünün temel kuruluşlarından biri olan bankalar ülkelerin gelişmesine büyük katkı sağlarlar. Müşterilerden belirli yükümlülükler karşılığı topladığı fonları sermaye ihtiyacı olan insanlara, şirketlere tahsis ederler. Bankalar bireylerin ekonomik sorunlarının çözümüne yardımcı olurlar ve şirketleri ekonomik rahatlığa ulaştırırlar ek olarak şirketlerin bulunduğu sektörde rekabetçi olmasını sağlayarak sektöründe gelişmesine olumlu bir etki yaratırlar. Sorunlu kredilerin artması bankaların bahsettiğimiz temel faaliyetlerine olumsuz yansır ve ülke ekonomisinin gelişmesini engeller. Türkiye'de 2006 yılında finans sektörüne giren ve sektörün aktifin yapısını düzeltmeye başlayan Varlık Yönetim Şirketleri sorunlu kredilerle mücadelede İstanbul ve Anadolu Yaklaşımına göre daha etkili bir çözüm yolu sunar. Sorunlu krediler bankaların bilançolarını bozarken bankalara tahsil konusunda ek bir maliyet yükler. Bu sebeplerden dolayı bankalar tahsil etmekte problem yaşadığı sorunlu kredileri daha düşük bedellerle Varlık Yönetim Şirketlerine devrederler. Devralınan sorunlu kredilerin tahsil yetkisinden kurtulan bankalar temel faaliyetlerine odaklanabilirken, sorunlu kredi sahipleri VYŞ ile daha avantajlı bir ödeme planı için anlaşabilirler. Bu çalışmanın amacı, ülke ekonomisinin kalkınmasında büyük rol oynayan bankaların tahsis ettikleri kredilerin çeşitli sebeplerle sorunlu krediye dönüşmesi sonucu bu problemi ortadan kaldırmaya yönelik çözüm yöntemleri arasından biri olan Varlık Yönetim Şirketlerinin gelişimini ve yapısını, dünyada seçilmiş ülke uygulamaları ve ülkemizdeki uygulamalarla inceleyerek en etkili çözüm yöntemi olduğunu sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Banks, one of the main institutions of the finance sector, make a great contribution to the development of countries. They allocate funds collected from customers for certain obligations to people and companies in need of liquidity. Banks help individuals to solve economic problems and bring economic comfort to companies additionally they create a positive effect on the development of the sector by enabling companies to be competitive in their sector. The rise in non-performing loans reflects negatively on the basic activities of banks and prevents the development of the country's economy. Asset structure of the financial sector in Turkey started in 2006 to fix Asset Management Companies offers a more effective solution in combating non-performing loans compared to the Istanbul and Anatolian Approaches. While non-performing loans disrupt banks financiaal statement, they impose an additional cost on banks in terms of collection. For these reasons, banks transfer the non-performing loans that they have problems collecting to Asset Management Companies with lower prices. While banks that are freed from the collection authority of the non-performing loans taken over can focus on their main activities the debtors can agree with AMC for a more advantageous payment plan. The purpose of this study, by examining the development and structure of Asset Management Companies, which are among the solution methods to eliminate this problem as a result of the loans allocated by banks that play a major role in the development of the country's economy, with various reasons, through the practices of selected countries in the world and practices in our country it is to present the most effective solution method.