Türk ve Irak hukukunda evlenmenin şartları
Conditions of marriage in Turkish and Iraqi laws
- Tez No: 662448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SAMİ AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Evlilik, her toplumda başta aile birliğinin kurulması olmak üzere, bireyler arası temel ilişkilerin düzenlenmesini içeren önemli bir kavramdır. Bu olgu insanların tecrübelerin zaman içinde gelişmesinden yararlanılarak karmaşık sorunların çözümlenmesi amacıyla, tarafların hem şekli olarak hem de hukuki olarak bazı gereksinimleri karşılamasını zorunlu kılmıştır. Evlilik, mutlak surette kadın, erkek ve gelecekte doğacak çocukların hayatındaki en önemli olaydır. Bireylerin içinde bulundukları toplumsal değerler ve dini inançları evlilik kararı ve süreci üzerinde büyük bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda yapılan çalışmada, Türkiye ve Irak'ta evlenme işleminin hangi hukuki ve şekli şartlar doğrultusunda gerçekleştirilebileceğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Türk Hukukunda evlenmenin şartları, ikinci bölümde ise Irak hukukunda evlenmenin şartları incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, evlenebilme şartlarının, Türkiye'de Türk Medeni Kanunu ve Evlendirme Yönetmeliğinde, Irak'ta ise Irak Medeni Kanunu ve Kişisel Statü Kanunu'nda yer alan hükümler çerçevesinde olduğu ve bu kanunlardaki evlilik hükümlerini de ağırlıklı olarak dini ve şer-i kurallar doğrultusunda hazırlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Marriage is an important concept that involves the regulation of basic relationships between individuals, especially the establishment of family unity in every society. This fact has made it necessary for the parties to meet certain requirements, both formally and legally, in order to solve complex problems through the development of experience over time. Marriage is the most important event in the life of women, men and children in the future. The social values and religious beliefs of individuals play a big role in the marriage decision and process. In this study, intended for examination of the marriage process in Turkey and Iraq which could be carried out in accordance with legal and formal requirements. In the first part of the study, the conditions of marriage in Turkish Law and in the second part the conditions of marriage in Iraqi law are examined. In conclusion, the ability to marry conditions in Turkey in the Turkish Civil Code and the Marriage Regulations, In Iraq, within the framework of the provisions of the Civil Code of Iraq and the Law on Personal Status and the provisions of marriage in these laws are predominantly prepared in accordance with religious and sharia rules.