Şems Osman Efendi'nin Şem'-i Şebistan eseri (Araştırma-inceleme-tahlil)
Şems Osman Efendi's Şem'-i Şebistan (Research-review-analysis)
- Tez No: 662456
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 600
Özet
Şems Osman Efendi 19. yüzyılda yaşamış edebî ve tasavvufî yönü ile ön plana çıkmış kıymetli bir şahsiyettir. Şairin, Dîvân'ı başta olmak üzere Âdâbu'l-Mürîd fi-Sohbeti'l-Murâd, Mersiyye-i Cenâb-ı Seyyidü'ş-Şühedâ, Kenzü'l-Ma˘ânî ve Şem˘-i Şebistân isminde eserleri bulunmaktadır. Bu eserlerden Dîvân, Âdâbu'l-Mürîd fi-Sohbeti'l-Murâd ve Mersiyye-i Cenâb-ı Seyyidü'ş-Şühedâ üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmış Kenzü'l-Ma˘ânî'ye henüz ulaşılamamıştır. Yaptığımız araştırma neticesinde kayıtlı tek nüshası tespit edilen Şem˘-i şebistân'a ise Konya Yazma Eserler Kütüphanesi'nde ulaşılmıştır. Bu çalışmada öncelikle kaynaklardan hareketle Şems Osman Efendi'nin hayatı, eserleri, edebî ve tasavvufî kişiliğine dair mevcut bilgiler verilmiş; ardından Şem˘-i şebistân şekil ve muhteva yönünden incelenmiştir. Eserin transkripsiyonlu metni, günümüz Türkçesi ve yazma nüshası verilerek çalışma tamamlanmıştır. Yapılan inceleme sonucunda, daha önce üzerinde çalışılmamış olan Şem˘-i şebistân'ın, ilahi aşkı anlatan tasavvufî bir mesnevi olduğu, şairin kendi seyr ü sülukuna, edebî ve tasavvufî kişiliğine dair bilgiler verdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şems Osman Efendi is a precious person who lived in the 19th century and came into prominence with his literary and mystical aspects. The poet has works with the names of Dîvân in particular, Âdâbu'l- Mürîd fi-Sohbeti'l-Murâd, Mersiyye-i Cenâb-ı Seyyidü'ş-Şühedâ, Kenzü'l-Ma˘ânî and Şem˘-i Şebistân. Among these works, various studies have been carried out on Dîvân, Âdâbu'l-Mürîd fi-Sohbeti'l-Murâd and Mersiyye-i Cenâb-ı Seyyidü'ş-Şühedâ but Kenzü'l-Ma˘ânî has not come to light yet. As a result of our research, the only registered copy of Şem˘-i Şebistân was found in Konya Manuscript Library. In this study, firstly, based on the sources, current information about the life, works, literary and mystical personality of Şems Osman Efendi was mentioned; then Şem˘-i Şebistân was examined in terms of form and content. The research has been completed by adding the transcribed text and manuscript of the work and contemporary Turkish version. As a result of the examination, it is understood that Şem˘-i Şebistân, which has not been studied before, is a mystical mathnawi describing divine love, and informs us about the poet's own divine journey and his literary and mystical personality.