Dijital öykü uygulamalarının Türkçe öğretmen adaylarının akademik başarılarına, dijital okuryazarlık ve Türkçe öğretimi özyeterlik algılarına etkisi
The effect of digital story applications on the academic success of Turkish teacher candidates, digital literacy and Turkish teaching self-efficiency perceptions
- Tez No: 662469
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR YELKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada araştırma işbirlikli öğrenme yaklaşımında web tabanlı dijital öykü hazırlamanın Türkçe öğretmen adaylarının akademik başarılarına, dijital okuryazarlık ve Türkçe öğretimi özyeterlik algılarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının web tabanlı dijital öykü deneyimlerine, teknoloji destekli dil öğretimine ve işbirlikli çalışma sürecine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırma, karma yönteme göre düzenlenmiştir. Hem nicel hem de nitel veriler uygulama öncesi, uygulama süresince ve uygulama sonrasında toplanmış ve her iki veri setinden elde edilen sonuçlar tartışma bölümünde birleştirilmiş ve yorumlanmıştır. Bundan dolayı, karma yöntem desenlerinden biri olan yakınsak paralel desen çalışmanın temel desenini oluşturmuştur. Ayrıca bu çalışmada altı haftalık yarı-deneysel bir çalışma da yapıldığı için deneysel desenin de içinde olduğu gelişmiş karma yöntemlerinden birisi olan müdahale deseni bu çalışmada kullanılması gereken desen olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2016 – 2017 eğitim öğretim yılının güz döneminde,“Öğretim İlke ve Yöntemleri”dersini alan Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği 2. sınıf öğretmen adayları oluşturmuştur. Araştırmaya 74 öğretmen adayı katılmıştır. Bu araştırmanın verileri, Öğretim İlke ve Yöntemleri Akademik Başarı Testi, Türkçe Öğretimi Özyeterlik Algısı Ölçeği, Dijital Ortam Odaklı Okuryazarlığa Yönelik Özyeterlik Algısı Ölçeği ve Odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler için, öncelikle, dağılımın normalliği testi uygulanmış ve dağılımın normalliği sağlandıktan sonra ise parametrik testler verilerin analizi için kullanılmıştır. Grupların deneysel işlem öncesinde başarı ön-test puanlarına göre denk olup olmadıklarının incelenmesi için Levene'nin varyansların eşitliği testi ve ilişkisiz örneklemler t-testi analizleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hem deney hem de kontrol grubunda bulunan öğretmen adaylarının Öğretim İlke ve Yöntemleri dersi başarıları ve Türkçe öğretimi öz yeterliği inançları açısından son test lehine anlamlı fark vardır. Dijital okuryazarlık özyeterlik inançları açısından ise deney grubunda son test lehine anlamlı bir fark varken kontrol grubunda bir farklılık tespit edilememiştir. Yordayıcı değişken olan özyeterlik ve dijital okuryazarlık değişkenleri ile bağımlı değişken olan akademik başarı arasındaki korelasyonlar incelendiğinde dijital okuryazarlık ve öz yeterlik değişkenlerinin birlikte akademik başarı puanları ile düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki gösterdiği saptanmıştır. Uygulam sürecine ilşkin görüşlerde ise“senaryo oluşturma, işbirlikli grup çalışması, teknoloji destekli dil öğretimi, senaryo sürecindeki zorluklar, dijital öykü teknik süreci ve araştırma süreci”temaları öne çıkmıştır. Bulgulara ek olarak bu çalışmada, uygulamaya ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of web-based digital story preparation on academic achievement of Turkish teacher candidates, digital literacy and self-efficacy perceptions of Turkish teaching in the research collaborative learning approach. In addition, pre-service teachers' opinions on web-based digital story experiences, technology-supported language teaching and collaborative work process were analyzed. Mixed methods design was used in this study. Both qualitative and quantitative data were collected before, during and after the experiment and each data set was analaysed seperately, yet combined and interpreted in the discussion section. For this reason, one of the mixed methods designs, convergent design mixed merhod was the main design of this very study. Besides, since there was a 6-week quashi-experimental procedure in the study, an advanced mixed methods design, which is the intervention design, was to be chosen and employed. The study group of the study consisted of the 2nd grade teacher candidates of Mersin University Faculty of Education, who took the“Teaching Principles and Methods”course in the fall semester of the 2016-2017 academic year. 74 teacher candidates participated in the study. The data of this study were collected through Teaching Principles and Methods Academic Achievement Test, Turkish Teaching Self-Efficacy Scale, Digital Literacy Self-Efficacy Scale and focus group interviews. For the obtained data, firstly, the normality test of the distribution was applied and after the normality of the distribution was obtained, parametric tests were used for the analysis of the data. Levene's equality of variance test and t-test analysis of unrelated samples were conducted to examine whether the groups were equal according to the success pre-test scores before the experimental procedure. According to the findings obtained from the study, there is a significant difference in favor of the posttest in terms of the success of the Teaching Principles and Methods course and Turkish teaching self-efficacy beliefs of both the experimental and control groups. In terms of digital literacy self-efficacy beliefs, there was a significant difference in favor of the post-test in the experimental group, but not in the control group. When the correlations between self-efficacy and digital literacy variables, which are the predictor variables, and academic achievement, which is the dependent variable, were examined, it was found that the variables of digital literacy and self-efficacy together showed a low and significant relationship with academic achievement scores. In the views on the implementation process, the themes of“scenario creation, collaborative group work, technology-supported language teaching, difficulties in the scenario process, digital story technical process and research process”came to the fore. In addition to the findings, in this study, suggestions for the application and researchers were made.