Sanat yapma eyleminde tekrarlar
Repetitions in the practice of art
  1. Tez No: 662472
  2. Yazar: ELVAN SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. REFA EMRALİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
“Sanat Yapma Eyleminde Tekrarlar”adlı sanatta yeterlik raporunda tekrar sözcüğü bir kavram olarak detaylı biçimde ele alınmıştır. Sanatta tekrarlama eylemi, tekrarlayan birimler, hareket ve mimikler kapsamlı bir biçimde incelenmiş, örnekler üzerinden değerlendirilmiştir. Sanat tarihinde tekrar içeren eserlerden günümüz sanatına kadar tekrarın nasıl rollere büründüğü, tekrara nasıl anlamlar yüklendiği üzerinde durulmuştur. Sanatçıların aynı basit el işçiliğinin defalarca ve yavaş yavaş tekrarlamasıyla oluşan –tıpkı bir ritüeli gerçekleştirir gibi- uzun soluklu süreçleri ele alınmıştır. Sanatçıların eserleri ile olan bağları, kişisel yaşantıları, el işçiliğinin dikkat çektiği yapıtları üzerinden incelenmiştir. Bir yanıyla obsesif olarak nitelendirilebilen, tutku ile üretilmiş eserler sanatçıların açıklamaları ile birlikte ele alınmıştır. Bu açıklamalarda sanatçıların kendi iç dünyaları, yaratma süreçleri, motivasyonları ile eserleri arasındaki bağlar ortaya koyulmuştur. Psikanalitik açıdan bir yaklaşım ile; tekrarlar ile çalışan sanatçıların yaşantılarında, sanatlarının meditatif ve sağaltıcı etkileri görülmüştür. Bu raporda tekrarlayan eylemler ve birimlerde her bir tekrarda iç dünyada daha da derine inildiği üzerinde durulmuştur. Yapılan uygulamalarda da, tekrarlamaların ritüelistik özellikleri yansıtılmıştır. Anahtar Sözcükler Tekrar, tekrarlamak, zanaat, süreç, psikanaliz
Özet (Çeviri)
In the proficiency report in art which is named“Repetitions in the Practice of Art”the word repetition is approached overall as a concept. The practice of repetition, recurrents, gestures and mimics are examined comprehensively and evaluated through examples. The roles repetitions play and the meanings attributed to them were brought out from history to ourday. The long running processes, during which the artists repeat the same simple craft bit by bit innumerable times -just as realising a ritual – are handled. The connection between the artists and their works, their personal lives are examined through their remarkable craft and their manual work. These works, which are created with great passion and which in a way can be categorised as obssessive, are dealt with the explanation of the artists. In these explanations the link between their works and their inner worlds, their process of creating, their motivation is put forward. From a psychoanalytical view, the meditative and theurapatic effects of their work of art have been seen in the lives of those artists who practice recurrences. In this report, it is emphasized that with each repetition the artist could go deeper down in his/her innerworld. The ritualistic character of the recurrences are exposed. Keywords Repetition, recurrence, craft, process, psychoanalysis