Gemilerde pervaneli sistem yerine su jetinin ve diğer sistemlerin kullanılması
  1. Tez No: 66249
  2. Yazar: ALİ KUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. RIZA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada sabit pervaneli olanlar hariç, gemi sevk sistemlerinin önemli bir kısmı araştırılmıştır. Elektromanyetik ve pomp jetler de dahil su jetinin genel bir tanımı yapılmış, bu sistemin yatlar, askeri gemiler ve hidrofoiller'de olan uygulamaları üzerinde durulmuştur. Su jetinden başka, değişken adımlı ve itişi dönebilen gibi diğer alternatif sevk sistemleri de avantaj ve dezavantajları ile birlikte incelenmiş ve sevk sistem seçimine yardımcı olacak veri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study most of the propulsion systems of the ship except the one with fixed propeller are investigated in detail. Water jet propulsion systems including the new systems such as electromagnetic and pomp jet are introduced and applications of these systems into the military ships, hidrofoils and yachts are presented. Besides water jet the other alternative systems, which are controlable pitch propeller and rotatable thruster systems, are also investigated and the advantages and disadvantages of them are given.