Bilgisayar ağ tasarımı prensipleri ve bir uygulama
Computer network design principles and an application
- Tez No: 66250
 - Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT UYSAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZ“Bilgisayar Ağ Tasarımı Prensipleri ve Bir Uygulama”Bu tezin amacı, bilgisayar ağ tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve ilgili kriterlerin incelenmesidir. Uygulama kısmında ise, mevcut bir şebeke üzerinde, tasarımı ve işleyişine ilişkin bir çalışma yapılmıştır. Giriş bölümünde; bilgi ağının güvenilirliği açıklanmış ve detaylı biçimde analiz edilmiştir. Gelişme kısmında; tasarım kriteri olan routing ve içerdiği kavramlar formülize edilerek açıklanmıştır. Ayrıca, şebeke dizayn ederken çözümlenmesi gereken meseleler, şebeke mimarisi kriterleri, topoloji kavramı, protokol seçimi, yönetilebilirlik vs. kriterine kadar, detayı ile ele alınıp incelenmiştir. Son kısımda ise; yaygın bir ağa sahip bir firmanın kullandığı şebeke; yukarıda araştırılan kavramların, birebir somutlaştırılıp, kullanım biçiminin anlatılması amacıyla, detaylı biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT w Computer Network Design Principles And An Application" The aim of this thesis is to examine the factors that should be watched out for in computer network design and its relevant criteria's. In the application section however, work has been carried out over the current network, in relation to its design and operation. In the introductory part; the reliability of the data network has been revealed and analysed in a detailed form. Development Section ; routing which is one of the design criteria's and the definitions that it includes have been formularized and explained. In addition, the problems that should be solved while the network is being designed, network architecture criteria's, topology definition, protocol selection, operability etc. have been taken into hand in detailed for and examined. In the final section however; a network used by a firm that possesses a wide network; the definitions inquired on above have been substantiated one on one, have been examined in a detailed manner with the aim of explaining its form of use.