Türkiye'de engellilere yönelik sosyal hizmet uygulamalarında belediye-sivil toplum ilişkisi: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi örneği
Practice-civil society relations in municipal social services for the disabled in Turkey: Kocaeli Metropolitan Municipality example
- Tez No: 662506
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Political Science, Social Services
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kocaeli ilinde yaşayan engellilere yönelik gerçekleştirilen sosyal hizmet uygulamalarını engelliler özelinde değerlendirmektir. Bu araştırmanın uygulama kısmı Aralık-2018 ile Mayıs-2019 tarihleri arasında Kocaeli ili Başiskele, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, Çayırova, Körfez, İzmit, Kandıra, Kartepe, Gölcük, Karamürsel ilçelerinde gerçekleştirilmiştir. Bu uygulama sırasında kişilerin tam bilgilendirilmiş onamlarına başvurulmuştur. Uygulama Kocaeli ilinde ikamet eden 63095 sayıda engelli ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın modeli taramadır. Uygulama ile toplanan veriler İBM SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan bu analizler sonucunda edinilen bulgular, engellilerin sosyal hizmet açısından aldıkları hizmetlerden duydukları memnuniyet seviyelerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the social work practices for disabled people living in Kocaeli in the context of disabled people. The application part of this research was carried out between December-2018 and May-2019 in Başiskele, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, Çayırova, Körfez, İzmit, Kandıra, Kartepe, Gölcük and Karamürsel districts of. During this application, informed consent was obtained from the persons. The application was carried out with 63095 disabled people living in Kocaeli province. The model of this research is screening. The data obtained with the application were analyzed with İBM SPSS 22 program. Findings obtained as a result of these analyzes show the level of satisfaction of the disabled with the services they receive in terms of social work.