Marmara Bölgesinde deprem riski
  1. Tez No: 66253
  2. Yazar: CEM FİLDİŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
İİİ ÖZ MARMARA BÖLGESİNDE DEPREM RİSKİ Bu çalışmada Gumbel 3 yöntemiyle 26-3 1°D 3 9-41. 5 °K koordinatları arasında kalan Marmara bölgesi için gelecek 75 yılda % 90 aşılmama olasılıklı depremlerin dağılımı belirlenmiştir. Ayrıca incelenen alan için 1 yıl içerisinde olabilecek maksimum magnitüdlü depremlerin dağılımıda belirlenmiştir. Aynı şekilde 75 yıllık bir dönem içerisinde olması beklenen en büyük magnitüdlü depremlerin dağılımı incelenmiştir. Bu sonuçlara göre gerek 1 yıl gerekse 75 yıllık dönemler için deprem tehlikesinin Marmara bölgesinin, batı bölümünde doğu bölümüne nazaran daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Sismik risk analizinde Makropoulos ve Burton (1986) tarafından geliştirilen bir program (HAZAN) ve veri seti olarak ISC deprem katoloğundan seçilen 1700-1996 yıllan arasında bölgede oluşan magnitüdü 3 ve daha büyük depremler (Öncel ve Alptekin, 1995) kullanılmıştır. Bulunan sonuçlar daha önce Makropoulos ve Bourton'un (1985) bölge için bulmuş olduğu sonuçlarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EARTHQUAKE HAZARD IN MARMARA REGION In this work, the distribution of earthquakes which have the maximum magnitude with 90 % probability of not being exceeded in the next 75 years in Marmara region (26 - 31°E 39 - 41.5°W) is studied by the Gumbel 3 method. In additon, the distribution of the maximum magnitude eartquakes is obtained for this region in one year. In the same way, the distribution of the possible greatest eartquakes expected (in the 75 years) is also studied. In this analysis a computer program developed by Makropoulos and Burton (1986), and a data set of earthquakes with magnitude larger than 3.0 covering the time period between 1700 and 1996 (Öncel ve Alptekin, 1995) have been used. The results obtained in the present work are in agreement with the earliear results of Makropoulos and Burton (1985).