Marka rezonansı boyutlarının marka aşkına etkisinde kendini gerçekleştirmenin düzenleyici rolü ve satın alma niyetine etkisi
The moderator role of self-actualization in the effect of brand resonance dimensions on brand love and the effect on purchase intention
- Tez No: 662593
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MÜGE ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma; marka rezonansı boyutlarının marka aşkına etkisini, marka aşkı ve marka rezonansı boyutlarının satın alma niyetine etkisini ve marka rezonansının marka aşkına etkisinde kendini gerçekleştirmenin düzenleyici rolünü incelemiştir. Marka rezonansı, marka aşkı, satın alma niyeti ve kendini gerçekleştirme kavramlarına ait geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış mevcut ölçeklerden yararlanılarak bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket; Apple, Samsung, Coca-Cola ve Pepsi markalarından birini kullanan tüketiciler üzerinde uygulanmıştır. Anketin uygulandığı toplam 899 katılımcıdan elde edilen veriler, SPSS Statistics 22 ve AMOS 26 programlarında analize tâbi tutulmuştur. Yapısal Eşitlik Modellemesi sonuçlarına göre bu çalışmada; marka rezonansı boyutlarından his-imgelem-yargı ve rezonansın marka aşkını pozitif yönde etkilediği, marka aşkı ve marka rezonansı boyutlarından rezonansın satın alma niyetini pozitif yönde etkilediği ve marka rezonansının marka aşkına etkisinde kendini gerçekleştirmenin düzenleyici rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of brand resonance dimensions on brand love, the effect of brand love and brand resonance dimensions on purchasing intention, and the moderator role of self- actualization in the effect of brand resonance on brand love. A questionnaire was prepared using four different scales to measure brand resonance, brand love, purchase intention, and self-actualization. The survey was conducted with users of one of the brands Apple, Samsung, Coca-Cola and Pepsi. The data acquired from a total of 899 participants was analyzed using SPSS Statistics 22 and AMOS 26 programs. This study, according to the results of Structural Equation Modeling, has indicated that the brand resonance dimensions, feeling-image-judgment and resonance, positively affect brand love; brand love and the resonance dimension of brand resonance positively affect purchase intention; and self-realization has a moderator role in the effect of brand resonance on brand love in beverage industry.