Romanlarda barınma ve kentsel dönüşüm sorunları: Düzce ili örneği
Problems of the Romany people regarding accomadation and urban transformation: The example of Duzce province
- Tez No: 662604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde aktif olarak uygulanan kentsel dönüşüm faaliyetleri Roman vatandaşların olduğu şehrin merkezinde kalan bölgelerde de aktif olarak uygulanmaktadır. Bu bağlamda Romanlarda söz konusu kentsel dönüşüm faaliyetlerinin ve barınma sorunlarının ortaya konması araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada Romanların barınma ve kentsel dönüşüme yönelik sorunlarının Düzce ili örneği dikkate alınarak bu kapsamda değerlendirilerek ortaya konması amaçlanmıştır. Romanların barınma ve kentsel dönüşüm konusundaki sorunlarının açığa çıkarılması hem şehirleşme ve konutlaşmanın sağlıklı yapılabilmesi adına, hem de bu sorunlara çözüm önerilerinin getirilmesinin önünü açması adına özellikle sosyal hizmet alanı kapsamında önem taşımaktadır. Araştırmanın evrenini 2020 yılı içerisinde Düzce ili içindeki Çamköy ve Ağa mahallelerinde yaşayan Roman bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise toplam 130 Roman birey oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için araştırmacı tarafından oluşturulan anket soru formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için öncelikle katılımcıların demografik özelliklerinin betimleyici istatistikleri verilmiştir. Sonrasında ise bireylere ait olan kişisel cevap ve düşüncelerinin olduğu soruların frekans ve yüzde dağılımları incelenmiştir. Sonuç olarak bireylerin kentsel dönüşüm faaliyetlerine daha olumlu baktığı ve kentsel dönüşüm projelerine katılım oranlarının da yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Roman vatandaşların faydalandıkları kentsel dönüşüm projesine yönelik memnuniyet düzeylerinin genel anlamda yüksek olduğu yalnızca TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) yetkilileriyle iletişim kurma imkânı konusunda memnuniyet düzeyinin biraz daha düştüğü tespit edilmiştir. Bireylerin şu anda yaşadıkları hayattan memnuniyet düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu tespit edilirken, Romanların yaşadıkları sorunların sebeplerinin başında sağlıksız ve konforsuz evde yaşamaları ile düşük yaşam kalitesi geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban transformation activities, which are actively implemented today, are also actively implemented in the areas in the center of the city where Romani people are located. In this context, revealing the urban transformation activities and housing problems in gypsies constitute the subject of the research. In this study, it's aimed to reveal the problems of the Romany people regarding accomadation and urban transformation by considering the example of Duzce province in this context. It is important in the field of social services to reveal the problems Romani people experience in housing and urban transformation, to make urbanization healthy and to find solutions to these problems. Target population of the study is composed of Romani individuals living in Çamkoy and Aga neighborhoods in Duzce province in 2020. The research sample consist of 130 invidual of Romani. A questionnaire form created by the researcher was used to collect data in the study. For the data analysis, it was given descriptive statistics of the demographic characteristics of the participans. Afterwards the frequency and percentage distributions of the questions with personel answers and opinions of the individuals were examined. As a result, it has been concluded that individuals view urban transformation activities more positively and their participation rates in urban transformation projects are also above. It has been detected that the satisfaction levels of the Romani citizens fort he urban transformation project are generally high, but the level of satisfaction with the opportunity to communicate with TOKI (Housing Development Administration of Turkey) officials has decreased a little more. While it was detected that individuals level of satisfaction with their current life is generally above, it has been concluded that the main reasons fort he problems experienced by Romani people are living in unhealthy and uncomfortable homes and poor quality of life.