İbni Haldun ve Rousseau'da bilgi-erdem ilişkisi
Knowledge-virtue relationship in Ibn Haldun and Rousseau
  1. Tez No: 662605
  2. Yazar: DOĞAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İbn Haldun toplumsal hayatı bedevi umran ve hadari umran olarak ele almakta ve bunları umran ilmi altında incelemektedir. Aynı şekilde Rousseau da toplumsal hayatı, doğa durumu ve toplum durumu olarak ikiye ayırmakta ve doğa durumundan hareket ederek bir toplum sözleşmesi yoluyla devlete geçişi açıklamaktadır. İbn Haldun devletin kurulmasında ana etken olarak asabiye kavramını temele koyarken, Rousseau genel irade kavramını temele koymuş ve devleti bu şekilde açıklamışlardır. Uygarlığın ortaya çıkmasıyla, temele alınan bu kavramlar ve onların ahlak, eşitlik ve özgürlükle bağlantısı incelenmiş; ayrıca bilim ve sanatların sonuçlarının uygarlık-ahlak ilişkisi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ibn Haldun treats social life as bedevi umran and hadari umran and examines them under the science of Umran. Likewise, Rousseau divides social life into two as the state of nature and the state of society and explains the transition from the state of nature to the state through a social contract. While I. Haldun put the concept of asabiye on the foundation as the main factor in the establishment of the state, Rousseau put the concept of general will on the foundation and explained the state in this way. With the emergence of civilization, these concepts and their connection with morality, equality and freedom have been examined; In addition, the results of science and arts were evaluated in terms of civilization-moral relationship.