Sıçanlarda akut ve kronik egzersizin anjiyotensin ıv düzeyine etkisi
The effect of acute and chronic exercise on the level of angiotensin iv in rats
- Tez No: 662612
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Yapılan birçok çalışmada fiziksel aktivitenin Renin-Anjiyotensin Sistemi (RAS) parametreleri ile ilişkisi belirtilmiştir. RAS'ın vücuttaki etkileri birçok farklı yolakla gerçekleşmektedir. Ang IV/AT4R bu yolaklardan biridir. Bu yolağın beyinde hafıza, öğrenmeyi kolaylaştırma ve perifer dokularda çeşitli etkileri vardır. AT4 reseptörü adrenal bezde yüksek konsantrasyonda bulunur ayrıca dalak, kolon ve mesane dahil diğer dokularda da tespit edilmiştir. Bu çalışma akut ve kronik egzersiz ile serum Ang IV seviyesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada 12-14 haftalık 42 adet Wistar cinsi 21 dişi ve 21 erkek sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar; Kontrol Erkek (KE), Akut Egzersiz Erkek (AEE), Kronik Egzersiz Erkek (KEE), Kontrol Dişi (KD), Akut Egzersiz Dişi (AED) ve Kronik Egzersiz Dişi (KED) olmak üzere altı gruba ayrılmıştır (n=7). Akut egzersiz gruplarına tek seferde antrene olmadıkları hız ve sürede egzersiz yaptırılmıştır. Kronik egzersiz gruplarına 6 hafta boyunca, haftada 5 gün, günde 30 dk, 15 m/dk hızla koşu bandı egzersizi yaptırıldı. Deneyin sonunda sıçanlardan kan örnekleri alınarak serum Ang IV seviyeleri ELISA metodu ile belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, Ang IV seviyeleri bakımından kontrol ve egzersiz grupları arasında fark olmasına rağmen istatistiksel açıdan bu anlamlı olarak belirlenmemiştir. Ancak erkek ve dişi grupları karşılaştırıldığında Ang IV düzeyi açısından farklılık olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma egzersizin Ang IV'ü erkek sıçanlarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olmasa da artırdığını fakat dişi sıçanlarda Ang IV düzeyini azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In many studies, the relationship between physical activity and renin - angiotensin system (RAS) parameters has been stated. The effects of RAS the on the body occur in many different pathways. Ang IV/AT4R is one of these pathways. The effects of this pathway on the brain facilitate memory and learning and have various effects on peripheral tissues. The AT4 receptor is found in high concentrations in the adrenal gland and has also been detected in other tissues including the spleen, colon and bladder. In many studies, the relationship between physical activity and RAS parameters was determined. This study was conducted to determine the relationship between acute and chronic exercise and serum Ang IV level. In this study, 42 Wistar rats (21 male and 21 female) aged 12-14 weeks were used. Rats were divided into six groups as; Control Male (KE), Acute Exercise Male (AEE), Chronic Exercise Male (KEE), Control Female (KD), Acute Exercise Female (AED) and Chronic Exercise Female (KED) (n = 7). Acute exercise groups were given exercise at one time (speed and time when they were not trained). Treadmill exercises were given to chronic exercise groups for 6 weeks, 5 days a week, 30 min/day and 15 m/min. At the end of the experiment, blood samples were taken from rats and serum Ang IV levels were determined by ELISA method. As a result of the studies, there was a difference between the control and exercise groups in terms of Ang IV levels, but it was not statistically significant. However, when male and female groups were compared, it was shown that there was a difference in Ang IV level. This study showed that exercise increased Ang IV, although not statistically significant in male rats but decreased Ang IV in female rats.