Tip-2 bulanık mantık kullanarak faz dizili radarların ayarlanması
Adjustment of phase array radars using type-2 fuzzy logic
  1. Tez No: 662625
  2. Yazar: FATİH TURGUT AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde radar teknolojisi hem sivil hem askeri alanda gittikçe önem kazanmaktadır. Savunma sanayisinin de gelişmesi ile radarlar üzerine yapılan çalışmalar artmakta ve radar sistemlerinin önemi daha çok ön plana çıkmaktadır. Ülkemiz için milli radar geliştirme projesi de hava savunma sistemleri ve radar teknolojileri için bu önemi vurgulayan kritik çalışmalardandır. Bu tez çalışmasında hârekat şartları içinde hava sahasına giren düşman uçaklarının radarlar kullanılarak tip-2 bulanık mantık yardımıyla tespit ve teşhis edilerek önceliklendirilmesi ve radarların verimli çalışması için hava tehditlerine gerekli olan radarın zaman paylaşımının optimize edilmesi amaçlanmıştır. Bu optimizasyonun yapılabilmesi için belirlenen parametreler tip-2 bulanık mantık ile hesaplanmıştır. Çalışmada tip-2 bulanık mantığın, tip-1 bulanık mantığa göre avantajları incelenmiş olup sonrasında arama radarları, hedef takip radarları, atış kontrol radarlarında kullanılan ağırlıklandırılmış metot ve sabit değer metoduna karşı olan başarısı test senaryoları ile açıklanmıştır. Yapılan bu tez çalışması sayesinde savunma sanayisi bünyesinde ilerleyen yıllarda ülkemiz kaynakları ile üretilen veya üretilmesi planlanan radarların etkinliklerinin arttırılacağı hava sahasına giren tehditlerin önceliklendirileceği komleks şekilde düzenlenen hava taarruzlarına karşı radarların başarısının arttırılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, radar technology is gaining more and more importance in both civil and military fields. Especially in the defense industry, this importance comes to the fore more. The national radar development project is also an important indicator of this importance. In this thesis, it is aimed to identify and prioritize the enemy aircraft entering the airspace within the conditions of nature by detecting and diagnosing with the help of type-2 fuzzy logic using radars and optimizing the time sharing required for air threats for the efficient operation of the radars. The parameters determined for this optimization will be calculated with type-2 fuzzy logic. In the study, the advantages of type-2 fuzzy logic compared to type-1 fuzzy logic will be examined, and then its success against the weighted method used in search radars, target tracking radars, fire control radars and fixed value method. Thanks to this thesis, it is thought that the efficiency of the radars produced / planned with the resources of our country will be increased in the defense industry in the next years.