Noise filtering of gray level images using a hybrid genetic algorithm and type 2-fuzzy logic
Hibrit genetik algoritma ve tip 2-bulanık mantık kullanarak gri düzeyli görüntülerin gürültü filtrelemesi
- Tez No: 799839
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ani bir yüksek ses, şeyleri net bir şekilde görme yeteneğimiz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Dürtüsel gürültünün hem yoğunluğunda hem de genliğinde büyük miktarda varyasyon vardır. Resmin piksellerinin homojenliği, ani gürültü olduğunda ciddi bir bozulmaya maruz kalır. Darbe gürültüsü, gürültülü bir sensör kullanılarak bir görüntü yakalandığında, gürültülü bir kanal üzerinden iletildiğinde veya görüntüleme işlemi yapılırken ışıktan etkilendiğinde ortaya çıkan bir tür gürültüdür. Süreç boyunca, karmaşık özellikler ve yüzey dokuları bozulmadan tutulur. Bir filtre penceresindeki rastgele iki piksel arasında çeşitli fark değerleri kullanarak bulanık kurallar oluşturan yenilikçi bir bulanık filtre, karışık gürültü miktarını azaltmanın bir yolu olarak sunulmuştur. Ek gürültünün ortadan kaldırılması, bir bulanık filtrenin kullanılmasını gerektirir. Bulanık kurallar ve bulanık türevler yardımıyla, işlenen pikselin etrafındaki piksellerin tüm yönlerdeki değerlerinin katkıları dikkate alınırsa, bulanık yumuşatma yapmak mümkündür. Eşsiz bir bulanık tabanlı algoritma kullanarak, aynı anda görüntünün kenar keskinliğini korurken, dürtüsel gürültüyü resimden kaldırmayı başardık.
Özet (Çeviri)
A sudden loud noise may have a significant impact on our ability to see things clearly. There is a large amount of variation in both the intensity and the amplitude of impulsive noise. The homogeneity of the picture's pixels suffers a severe degradation when immediate noise is present. Impulse noise is a kind of noise that occurs when an image is captured using a noisy sensor, transmitted over a noisy channel, or is impacted by light while the imaging process is being carried out. Throughout the process, intricate features and surface textures are kept intact. An innovative fuzzy filter that creates fuzzy rules by employing various difference values between random two pixels in a filter window has been presented as a means of reducing the amount of mixed noise. Eliminating additive noise requires the use of a fuzzy filter. It is possible to do fuzzy smoothing with the help of fuzzy rules and fuzzy derivatives if the contributions of the values of the pixels around the processed pixel in all directions are taken into consideration. We were successful in removing impulsive noise from the picture by using a one-of-a-kind fuzzy-based algorithm, while simultaneously maintaining the image's edge sharpness.