Bulanık mantık kullanılarak tip 2 diyabet hastalığının erken tahmini
Early prediction of type 2 diabetes using fuzzy logic
  1. Tez No: 746568
  2. Yazar: MAHMUT HARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÖZDEMİR, PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dört bölümden oluşan bu yüksek lisans tezinin birinci bölümünde, bulanık kümeler ve bulanık mantığın tarihsel gelişiminden bahsedildi. İkinci bölümünde, bulanık küme teorisinin temellerine, bulanık kümeler üzerindeki işlemler ve üyelik fonksiyonları çeşitlerine yer verildi. Üçüncü bölümde, Matlab grafiksel geliştirme platformunda, tip 2 diyabet hastalığının erken tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Tasarlanan sistem için uzman görüşü alınarak tip 2 diyabet tanılı hastalar ile sağlıklı bireylerin verileri kullanıldı. Karar Destek sistemi tasarlanırken, Tip 2 diyabet risk tayinin belirlenmesi için bel/kalça oranı ve bel çevresi ve bel çevresi/boy oranları giriş olarak kullanıldı. Bu tasarımda daha yumuşak geçiş imkânı sağlayan üçgen ve yamuk tipi üyelik fonksiyonları kullanarak, Mamdani tipi bulanık kümeler oluşturuldu. Sistemin çıkışı için bulanık mantık üyelik fonksiyonları oluşturularak bulanık bir çıkış üretildi. Son bölüm ise tezin sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this master's thesis, which consists of four chapters, fuzzy sets and the historical development of fuzzy logic are introduction. In the second chapter, the fundamentals of fuzzy set theory, operations on fuzzy sets and types of the membership functions are given. In the third chapter, it is aimed to predict type 2 diabetes early in the Matlab graphical development platform. For the designed system, the data of patients diagnosed with type 2 diabetes and healthy individuals were used by taking expert opinion. While designing the Decision Support system, waist/hip ratio and waist circumference and waist circumference/height ratios were used as inputs to determine Type 2 diabetes risk assessment. In this design, Mamdani type fuzzy sets were created by using triangular and trapezoidal membership functions, which provide a smoother transition. For the output of the system, fuzzy logic membership functions are created and a fuzzy output is produced. The last chapter is the conclusion chapter of the thesis.