Petrol ve kimyasal madde tanker atık alım tesisleri kapasite ve yer seçimi model araştırması
  1. Tez No: 66264
  2. Yazar: KEMAL YAŞAR DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İşletme, Engineering Sciences, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
V. ÖZET Gemilerden denizlerin kirletilmesini önlemeye ilişkin uluslararası sözleşmeler içinde hatta IMO'nun girişimleriyle gerçekleştirilen sözleşmelerin tümü arasında MARPOL 73/78 çok özel konumdadır. Yürürlüğe girmesinin öncesi ve hemen sonrası yapılan istatistikler denizyolu taşımacılığı etkinliklerinde denizlerin gemilerden kirletilmesini önleme konusunda MARPOL 73/78'in etkilerinin küçümsenemeyecek boyutlarda olduğunu göstermiştir. 20 madde, 2 protokol, 26 karardan oluşan MARPOL 73 ile birlikte, 9 madde, 5 ek ve 18 karardan oluşan MARPOL 78, 1978 tarihinde 72 ülkenin yetkili temsilcilerinin katılımıyla imzalanarak 02.10.1983 yılında yürürlüğe girmiştir. Ülkemiz 24.06.1990 tarihinde adı geçen sözleşmeye taraf olmuştur. Anılan sözleşmede limanlarda yeterli alım tesisleri hakkındaki ilkeler, alınacak kalıntı, karışım ve artık miktarlarının tayinine ait ilkeler ile birlikte alım tesisleri ihtiyacının ve kapasitesinin en aza indirilmesi tedbirlerine ait ilkeler açıkça belirtilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde deniz kirlenmesinin boyutları kirlenme sorunu içerisindeki gemilerin payı araştırılarak problem ve amaç ortaya konmuş, problemin analizi ve çözüm aşamaları anlatılmıştır. İkinci bölümde uluslararası ve ulusal mevzuatla birlikte dünyada ve Türkiye'de sıvı dökme yük filolarının taşıma hatlarına göre analizi yapılmış, ülkemizdeki tanker trafiği ve sıvı dökme yük hareketlerinin yoğunluklu bölgeleri tesbit edilmiştir. Kıyılarımızda halen mevcut atık alım tesisleri yer ve kapasiteleri incelenmiş yine mevzuatlara bağlı kalınarak petrollü atıkların, artıkların miktarlarının deniz trafiğine bağlı olarak hesaplanmaları yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise atık alım tesislerinin kapasite planlaması ile bu tesisler için yer \ seçim kriterleri incelenerek, bölgesel ve noktasal tesbitler yapılmıştır. Atık alım tesisi için\yer seçiminde kriterlere bağlı olarak çoktan seçmeli yöntemler uygulanarak en uygun yerler belirlenmiştir. En uygun yerlerin /sırasıyla Aliağa, Botaş, Tütünçiflik, Dörtyol olduğu sonucuna varılmıştır. 112
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Marpol 73/78 has a special place among the other International conventions and prevention of pollution. Even among other conventions prepared by the JJVIO. According to the statistics which is performed before and after effecting the Marpol, it proved that Marpol is a convention that should not underestimated. Marpol 73 convention constitute 20 rules, 2 protocols and 26 recommendations. The Marpol 78 constitute 9 items, 5 appendices and 18 recommendations. This convention was singed in 1978 by 72 delegates of 72 countries. However, it put into force in 2nd October 1983. Turkey has become part of this convention in 24 June 1990. Following are some articles which were clearly stated in this conventions: the principles of the sufficiency offshore tanks, the principals of the calculations of the sludge and dirty ballast quantity, and the reduction measures for the capacity of the receiving tanks, just to mention. In the first section of this research study, mention was made about the extent of the pollution of the seas, and the share of the pollution caused by the ships, the problems and the targets were identified and the steps of the solutions were also mentioned. In the second section, the national and international legislation were studied, the analyses were made according to their transport routes, and the most intensive petrol and chemical transport route and the receiving tanks and their site established in Turkey, the sludge and dirty ballast were calculated To comply with the international conventions and the transport routes. In the third section, the plans of the capacity of the receiving tanks, and the criteria of the suitable sites necessary to construct such tanks, on the local and sub-local level. The suitable sites were established in accordance with the criteria by the method of comparing and elimination basis. It was concluded that the most suitable areas were in order of their suitable; Aliağa, Botaş Tütünçiftlik and Dörtyol. 113