Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybının turizm destinasyonlarında yer alan esnaflar üzerindeki ekonomik etkileri: Kuşadası örneği
The status of the exchange rate depreciation of Turkish lira from the perspective of the artisans in the Kusadası region
  1. Tez No: 662652
  2. Yazar: MUHARREM TUĞCAN İNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Turizm hem pazar büyüklüğü hem de sahip olduğu ekonomik potansiyel nedeniyle dünyanın en önemli sektörleri arasında yer almaktadır. Turizm destinasyonları genellikle turizm olayının gerçekleştiği dönemlerin dışında oldukça az bir nüfusa sahiptir ve yerel halkın gelirlerinin büyük bir kısmını turizm oluşturmaktadır. Bu nedenle, turizm destinasyonlarında yer alan esnaflar turizme bağımlı yapıdadır. Turizm, oldukça esnek bir yapıdadır ve özellikle ekonomik faktörlerden önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu nedenle yapılan çalışmada Türk Lirası'nın yabancı paralar karşısında değer kaybetmesinin, turizm bölgelerinde yer alan esnaflar bakış açısıyla durumu saptamak amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde döviz ve devalüasyon kavramları ile ilgili kuramsal çerçeveler araştırılmış, ikinci bölümde ise milli paranın dış değer kaybının turizm sektörü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Son bölümde de Kuşadası bölgesinde yer alan esnafların döviz kurlarında yaşanan değişimlerden nasıl etkilendiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the most important sector in the world due to its market size an its economic potential. Tourism destinations generally have a very small population outside the periods of tourism events and tourism constitutes a large part of local people income. For this reason, artisans in tourism destinations are dependent on tourism. Tourism has a very flexible structure and is particularly affected by economic factors. Therefore, in this study, it is aimed to determine the situation of the depreciation of Turkish Lira against foreign currencies from the perspective of tradesmen in tourism regions. In the first part of the study, theoretical frameworks related to the concepts of exchange rates and devaluation were investigated, and in the second part, the effects of the depreciation of the national currency on the tourism sector were exemined. In the last section, how the artisans in the Kuşadası region are affected by changes in exchange rates are revealed.