The significance of structural change to productivity growth: The case of Turkey
Yapısal değişimin büyüme hızına etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 662651
  2. Yazar: MAYA MOALLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez kapsamında Türkiye ekonomisinde ve özellikle Türk imalat sanayinde firma ve sektör düzeyinde emek verimliliğinin gelişimi irdelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ve NACE Rev.2'ye göre sınıflandırılmış olan dört haneli yıllık sanayi ve hizmet verileri kullanılmıştır. 2010-2015 döneminin ele alındığı çalışmada firmalar üç gruba ayrılmıştır. Birinci grupta ilk ve son dönemde varlığını devam ettiren firmalar (C), sadece başlangıç (2011) döneminde olan (sonra kapanan) firmalar (X) ve başlangıç döneminde olmayan daha sonra kurulan yani 2015 yılında var olan firmalar (E). 2011-2015 döneminde bu üç grubu oluşturan ve analize dahil edilen toplam firma sayısı 65719'dur. Dönem boyunca varlığını devam ettiren (C) firma sayısı 18 528'dir. Sadece 2011 yılında faaliyet gösteren (X) firma sayısı 21 451'dir. Sadece 2015 yılında faaliyet gösteren (E) firma sayısı 25 740'tır. Çalışmada geleneksel pay kayması yöntemlerine ek olarak, evrimci iktisat yaklaşımının önerdiği ve“Price Equation”olarak anılan yöntem tekli ve çoklu düzeyde uygulanmıştır.“Price Equation”tekli düzeyde uygulandığında emek verimliliği büyümesinin kaynakları: firma/sektör-içi etki, yenilik etkisi ve çıkış etkisi olarak görünmektedir. Bununla birlikte, çoklu düzey olarak yöntem uygulandığında ise, toplam emek verimliliği büyümesinin kaynakları: endüstri-seçim etkisi, yenilik etkisi ve çıkış etkilerinden geldiği görülmektedir. Tüm dönemi daha kısa alt dönemlere ayırıp sonuçları toplama yoluna gidildiğinde, seçim (selection) eğiliminin daha güçlü olduğu görülmüştür. Kısa dönemde, yönetim becerilerinin ve üretkenliği artıran bilgi ve beceri birikiminin (know-how) arttırılması, firmaların emek verimliliklerine katkı sağlayabilir. Uzun dönemde ise, iş yapma ortamının kapsamlı bir şekilde iyileştirilmesi, mevcut düzenlemelerin daha rasyonel hale getirilmesi ve Ar-Ge faaliyetlerine yapılan harcamaların artırılması gibi yenilikleri teşvik eden stratejilerin verimlilik artışlarına katkı vereceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we tried to examine the relationship between the micro and macro labor productivity evolution in the Turkish economy and especially in the Turkish manufacturing sector at the firm level. The data compiled by Turkish Statistical Institute (TSI) that classified according to NACE Rev.2 at four-digit level is employed. The available years are from 2010 to 2015. We distinguished between three sets (groups) of firms. The firms those are exist in both pre- and post-evolution population (C), the firms those are exist only in the pre-evolution population (X) means the exiters and the firms those are exist only in the post evolution population (E) means the entrants. The total number of firms during this period is 65 719. The number of the firms those are exist in both 2011 and 2015 is 18 528. The number of the firms those are exist only in 2011 is 21 451 and the number of the firms those are exist only in 2015 is 25 740. Both single- (at whole level) and multi-level (at industry level) of the“Price equation”method had been utilized. According to the single-level Price equation, the key sources of the aggregate labor productivity evolution were: firm selection effect, innovation and exit effects. However, in the multilevel decomposition key sources were, industry selection effect, innovation and exit effects. When splitting the whole period into shorter sub periods and summing up the results, we found the tendency for selection was stronger. In the short run, developing the management skills and the productivity-boosting know-how practices may enable firms increasing their labor productivity. In the long run, a comprehensive upgrading of the business environment is vital to improve the ineffective regulations and support the strategies of innovation incentives such as increasing the expenditure on R&D activities.