Synthesis and characterization of silica based ionogels as solid state electrolyte for Li-ion polymer batteries
Li-iyon polimer piller için katı-hal elektrolit olarak silika temelli iyonojellerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 662711
  2. Yazar: FATOŞ KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY GİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geniş kullanım alanına sahip lityum iyon pillerinin büyük güç depolama araçlarında kullanılması potansiyel güvenlik sorunları yaratmakta ve pratik uygulamada engel teşkil etmektedir. Lityum iyon pillerde genellikle organik çözücüler kullanılır. Karbon yapılı bu elektrolitlerin parlama noktaları düşük olduğundan, pil bileşenleri işleyiş sırasında meydana gelen bir dizi ekzotermik reaksiyonlar sonucunda ısınmakta ve bu sıcaklık artışı patlama riski oluşturmaktadır. Organik yapılı elektrolitlerin yerini almaya başlayan yeni nesil katı-hal iyonik sıvı elektrolitler günümüzde önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Katı-faz iyonik sıvılar, iyonik sıvının gözenekli bir destek malzemeye fiziksel, kimyasal veya elektrokimyasal olarak bağlanmasıyla sentezlenir. Sol-jel yöntemi ile sentezlenen iyonojeller, iyonik sıvının kararlı aerojel yapısına bağlanmasıyla elde edilen sıvı-katı faz malzemeleridir. Bu malzemeler gözenekli katı elektrolitlerin ısıl kararlılık özelliklerini taşırken, yapıdaki iyonik sıvı, malzemenin iyonik iletkenliğini de önemli ölçüde arttırır. Bu çalışmada, lityum iyon pillerinde kullanılmak üzere Li+ katkılı silika iyonojel katı hal elektrolitleri iki aşamalı sol-jel yöntemi ile sentezlenmiştir. Üretilen elektrolitlerin kimyasal yapılanmaları FTIR, XPS analizleri ile incelenirken, morfolojik ve gözenek yapılanmaları SEM analizi ve BET yöntemi ile açığa çıkarılmıştır. Ayrıca üretilen elektrolitlerin ısıl davranışları TGA analizleri ile açıklanmıştır. Lityum derişiminin iyon iletkenliğine etkisini incelemek amacıyla farklı derişimlerde (0.5 ~ 2M) elektrolit çözeltileri hazırlanmış ve sol aşamasında eklenmiştir. 2M elektrolit çözeltisi ile hazırlanan M-IGE-2 iyonojelin yoğunluğu 0.132g/cm3 ve porozitesi %94 olarak bulunmuştur. Ayrıca, 3.3V'luk elektrokimyasal kararlılık gösteren M-IGE-2 örneğinin iyon iletkenlik değeri Potansiyostatik Empedans ölçümleri ile 4.06x10-4 S/cm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of Lithium-ion batteries in large power storage devices creates potential safety problems and poses a major obstacle in practical application. Organic solvents are used in lithium-ion batteries. Since these carbon-structured electrolytes have low flashpoints, battery components can generate heat due to various exothermic reactions and creates a risk of explosion due to a rise in temperature. The new generation of solid-state ionic liquid electrolytes, which started to replace organic electrolytes, has been the subject of researchers. Solid-phase ionic liquids are synthesized by attaching the ionic liquid to a porous support material physically, chemically, or electrochemically methods. Ionogels synthesized by the sol-gel method are liquid-solid phase materials obtained by attaching the ionic liquid to the stable aerogel structure. While these materials carry the thermal stability properties of porous solid electrolytes, their ionic conductivity is significantly increased with the ionic liquid in the structure. In the study, Li-functional silica ionogels were synthesized by two-step sol-gel method. While the chemical structures of the ionogels were examined by FTIR and XPS analyzes, the morphological and pore characteristic were revealed by SEM analysis and BET method. Also, the thermal behavior of the ionogels was explained by TGA analysis. In order to examine the effect of Lithium concentration on the ion conductivity, electrolyte solutions which have different concentration (0.5 ~ 2M) prepared and added in the sol preparation step. The density of the M-IGE-2 ionogel prepared with 2M electrolyte solution is 0.132g/cm3 and its porosity is 94%. In addition, the ion conductivity of the M-IGE-2, which shows 3.3V electrochemical stability, was determined as 4.06x10-4 S/cm by Potentiostatic EIS measurement.