Ormancılıkta üretim yöntemleri iş aşamalarının Owas metodu ile incelenmesi
Production methods in forestry and analysing of the work stages by Owas method
- Tez No: 662733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN ENEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde iş ve zaman etüdü yapılarak birçok iş kolunda; iş gücünden, maliyetten ve çalışma sürelerinden tasarruf sağlanmaktadır. Orman İşletmelerinde üretim faaliyetleri, insan ve makine gücüyle yapılmaktadır. Yapılan çalışmada iş güvenliği açısından çalışanların durumunun değerlendirilmesi, yaptıkları işten dolayı bedenlerinin nasıl etkilendiğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. İş yerindeki duruş tiplerinin çalışma esnasında oluşan pozisyonları sistematik bir biçimde gözlemleme, işçinin çalışma tarzı hakkında detaylı bilgilerin edinilmesi ve bu sayede zaman, performans ve çalışma ortamı hakkındaki veriler değerlendirilmiştir. Çalışanların güvenliğinin arttırılması, bedensel olarak çalışmalarında daha çok verimin sağlanması, işçi sağlığının korunması için iş esnasında alınabilecek tedbirlerin belirlenmesine çalışılacaktır. Ormancılıkta üretim işlerinde çalışanların çalışma esnasında duruş şekilleri tespit edilmiş iş ve zaman etütleri yapılarak en güvenli ve en verimli çalışma yöntemleri ortaya konulmuş, ergonomik açıdan orman işlerinde işçi hareketleri OWAS metoduyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in many labour branches, It has benn economized on labour force, cost and working period by surveying time and labour. In Forest Districts, production has been made by manpower and machinery. On job security basis, it has been aimed to determine the status of the workers, and how their bodies have been affected due to tho job they have been doing. Behavior of the workers at work and their body positions will be observed sistematically and detailed information will be acumulated on working style of the workers; consequently data about time, performance and work environment will be assessed. It will be tried to designate the precautions at work so as to protect workers' health, to increase their security at work and to have a better physical efficiency at work. By determining the body positions of the forest production workers and by surveying time and labour, the most secure and the most efficient working methods will be assessed, and forest workers' behaviour will be analized ergonomically by OWAS method.