Lavanta (lavandula angustifolia) ekstraktı ile gümüş nanopartiküllerin sentezi, karakterizasyonu ve insan glioblastoma U87MG hücreleri üzerinde anti kanser özelliklerinin değerlendirilmesi
Synthesis, characterization and anti-cancer properties evaluation of silver nanoparticles with lavender (lavandula angustifolia) on human glioblastoma U87MG cells
- Tez No: 662732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM AYDIN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM) erişkinlerde en sık görülen beyin tümörüdür. Bilinen en hızlı seyirli ve ölümcül tümörlerdendir. Bu çalışmada, Lavandula angustifolia ekstraktı kullanılarak gümüş nanopartiküllerin sentezinin ve karakterizasyonunun gerçekleştirilmesi ve U87MG insan glioblastoma kanseri hücreleri üzerine anti kanser özelliklerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gümüş nanopartiküllerin sentezi ve karakterizasyonu, Lavandula angustifolia sulu ekstraktı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sentezlenmiş gümüş nanopartiküller, UV-görünür spektrofotometre (UV-vis) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) gibi çeşitli analitik tekniklerle karakterize edilmiştir. U87MG hücreleri artan konsantrasyonlarda Lavandula angustifolia L-AgNP'lerle (0-20 μg/mL) 72 saat boyunca muamele edilmiş ve biyolojik olarak sentezlenmiş gümüş nanopartiküllerin U87MG hücreleri üzerinde anti kanser etkileri MTT testi ile değerlendirilmiştir. Artan konsantrasyona bağlı olarak L-AgNP'lerin kontrol grubuna kıyasla insan glioblastoma kanseri hücrelerinde hücre ölümünü arttırdığı gözlenmiştir. IC50 değeri 7,536 μg/mL olarak belirlenmiştir. Ayrıca, bu hücrelerde kaspaz-3, -8 ve -9'un aktivasyonu ELISA yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Lavandula angustifolia ektraktının gümüş nanopartiküllerin sentezinde kullanılabileceğini ve biyolojik olarak sentezlenmiş gümüş nanopartiküllerin glioblastoma tedavisinde potansiyel bir tedavi yaklaşımı olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme (GBM) is the most common brain tumor in adults. It is one of the most aggressive and the deadliest tumors known. The aim of this study was to perform synthesis and characterization of silver nanoparticles using Lavandula angustifolia extract and to evaluate anti-cancer properties on U87MG human glioblastoma cancer cells. The synthesis and characterization of silver nanoparticles was carried out using Lavandula angustifolia aqueous extract. Synthesized silver nanoparticles have been characterized by various analytical techniques such as UV-Visible Spectrophotometer (UV-vis) and scanning electron microscopy (SEM). U87mg cells were treated at increased concentrations with Lavandula angustifolia L-AgNPs (0-20 µg/mL) for 72 hours and the anti-cancer effects of biologically synthesized silver nanoparticles on U87MG cells were evaluated by MTT testing. Due to increased concentration, L-AgNPs have been observed to increase cell death in human glioblastoma cancer cells compared to the control group. The IC50 value is 7,536 µg/mL. Furthermore, the activation of caspase -3, -8 and -9 in these cells was evaluated by the ELISA method. This study showed that Lavandula angustifolia extract can be used in the synthesis of silver nanoparticles and that biologically synthesized silver nanoparticles can be used as a potential treatment approach in the treatment of glioblastoma.