Farklı çözücüler ve farklı kaplama kalınlıklarının, sol-jel yöntemi ile üretilen er katkılı ZnO tabanlı yarıiletken nano ince filmlerinin yapısal, elektrik ve optik özellikleri üzerine etkisi
The effect of different solvent and thickness on the structural, electric and optic properties of er doped ZnO based semiconductor nano thin films produced by sol–gel method
- Tez No: 662734
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yaptığımız çalışmada, nano boyutlu malzemelerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılan yöntem olan sol-gel yöntemi ile daldırılarak kaplama sistemi kullanılarak 𝐸𝑟 (Erbiyum) katkılı 𝑍𝑛𝑂 tabanlı yarıiletken nano ince filmler üretilmiştir. 𝑍𝑛1−𝑥𝐸𝑟𝑥𝑂 sistemli ince filmler farklı çözücüler kullanılarak farklı kaplama kalınlıklarında hazırlanmıştır. Yapılan katkılanmanın ve film kalınlığının yapısal, elektrik ve optik özellikleri üzerine etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Karşılaştırma yapmak için aynı şartlarda katkısız numune de üretilmiştir. Üretilen yarıiletken nano ince filmlerin faz analizi ve örgü parametrelerinin belirlemesi için 𝑋 ışınları kırınımı analizi (𝑋𝑅𝐷), mikroyapı incelemeleri için ise taramalı elektron mikroskobu (𝑆𝐸𝑀) ölçümleri yapılmıştır. Elektriksel özelliklerini belirlemek için özdirenç, optik özelliklerini belirlemek için ise geçirgenlik ölçümleri gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, 𝐸𝑟 doped 𝑍𝑛𝑂 based semiconducting nano thin films are produced by the sol-gel method using dip coating method is the most widely used method for preparing nano size materials. 𝑍𝑛1−𝑥𝐸𝑟𝑥𝑂 thin films are prepared different coating thickness using different solvent. The effect of the Er doping and film thickness on structural, electric and optic properties of the 𝑍𝑛𝑂 semiconducting nano thin films is investigated in detail. For comparison, undoped sample is prepared in the same conditions. 𝑋-ray diffraction analysis (𝑋𝑅𝐷) is used to determine phase analysis and lattice parameters of the semiconducting thin films and scanning electron microscope (𝑆𝐸𝑀) measurements are made for microstructure properties. The resistivity measurement for electrical properties and transmittance measurement for optic properties are carried out.