İki farklı ışık yoğunluğunun domates bitkisinde meydana getirdiği morfolojik ve fizyolojik değişikliklerin belirlenmesi
Determination of morphologicalandphysiologicalchanges of twodifferentlightintensities in tomatoplant
- Tez No: 662742
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmada, kontrollü şartlar altında domates bitkilerine iki farklı ışık yoğunluğu uygulanmış ışığın bitkide meydana getireceği morfolojik ve fizyolojik değişiklikler belirlenmiştir. Çalışmada, sırık tip Adamset F1 hibrit domates çeşidine ait fideler kullanılmıştır. Kontrollü iklim odasında 16/8 saatlik aydınlık/karanlık fotoperiyotta, 27 0C sıcaklıkta, % 65 nemde, Hoagland besin solüsyonunda büyütülen fideler 400 ve 800 μmol m–1 s –1 luk iki farklı ışık yoğunluğunda büyütülmüştür. Bu çalışmada ışık kaynağı olarak güneş ışığına yakın olan LED lambaları kullanılmıştır. Ölçüm ve analizler için örnek alma işlemi, uygulamanın 40. gününde yapılmıştır. Her hafta hoagland besin çözeltisi yenilenmiştir. 40. günde alınan bitkilerin toplam bitki ağırlıkları (g), yaprak ağırlıkları, yaprak sayıları, gövde ağırlıkları, gövde boyları, boğum arası mesafeleri, gövde kalınlıkları ve kök ağırlıkları ölçülmüştür. Ayrıca bitkilerin orta bölümünden alınan yaprak örneklerinin klorofil miktarları, makro ve mikro (N, K, Ca, Fe, Cu, Zn, Mg ve Mn) besin içerikleri ile oksidatif stresin oluşup oluşmadığını analayabilmek için antioksidant enzimlerden olan süperoksit dismutaz(SOD), katalaz (CAT) ve askorbik peroksidaz (APX) aktiviteleri belirlenmiştir. Yüksek ışık yoğunluğunda yetiştirilen bitkilerin gelişim parametreleri düşük ışığa göre daha yüksek bulunmuştur. Bitkilerde oksidatif stres oluşmadığından dolayı antioksidatif enzim aktivitelerinde bir fark görülmemiştir. Işık yoğunluğunun iyon alım ve dağılımında etkili olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, the morphological and physiological changes caused by light applied to tomato plants under controlled conditions were determined. In the study, seedlings belonging to the indeterminate type Adamset F1 hybrid tomato variety were used. Seedlings grown in Hoagland nutrient solution at 16/8 hours light / dark photoperiod at 27 0C, 65% humidity in the controlled climate chamber were grown at two different light intensities of 400 and 800 μmol m-1 s -1. In this study, LED lamps close to sunlight were used as the light source. Sampling for measurement and analysis was done on the 40th day of the application. Hoagland nutrient solution is renewed every week. The total plant weight (g), leaf weight, leaf number, stem weight, stem length, internode distance, stem thickness and root weight of the plants taken on the 40th day were measured. In addition, chlorophyll amounts of leaf samples taken from the middle part of the plants, macro and micro (N, K, Ca, Fe, Cu, Zn, Mg and Mn) nutrients and antioxidant enzymes superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and ascorbic peroxidase (APX) activities were determined. Growth parameters of plants grown in high light intensity were found to be higher than low light. There was no difference in antioxidative enzyme activities since there was no oxidative stress in the plants. It has been observed that the light intensity is not effective in ion uptake and distribution.