Life kinetik ve psikolojik beceri antrenmanlarının hokey beceri ve psikolojik değişkenler üzerine etkisinin incelenmesi
Examining effects of life kinetics and psychological skill trainings on hockey skill and psychological variables
  1. Tez No: 662741
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FİLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Son yıllarda spor bilimleri alanında yapılan çalışmalarda, sportif performansın arttırılması için psikolojik beceri antrenmanlarının yanı sıra life kinetik antrenmanlarının da önemi anlaşılmıştır. Pikolojik beceri antrenmanı, sporculara spor alanında sergilenmek üzere performanslarını arttırmak için gerekli olan psikolojik becerileri kazandırmak amacıyla ihtiyaç duyulan teknik ve yöntemler anlamına gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, 10 haftalık life kinetik ve psikolojik beceri antrenmanlarının hokey beceri ve psikolojik değişkenler üzerine etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Gaziantep ilinde bulunan hokey kulüplerinde düzenli antrenman yapan ortalama 14-16 yaş aralığındaki erkek hokey sporcular oluşturmaktadır. Deney grubundaki sporculara 10 hafta boyunca hafta da 2 gün ve günde 45 dk. olmak üzere fiziksel beceri antrenmanı, psikolojik beceri antrenmanı ve life kinetik antrenmanı uygulanmıştır. Verileri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, Brickenkamp (1981) tarafından geliştirilen“D2 Dikkat Testi”, Akın (2007) tarafından geliştirilen“Öz-güven ölçeği”, Smith ve ark. (1995) tarafından geliştirilen“Sporcuların Psikolojik Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”, Lemmink ve ark. (2004) tarafından geliştirilen“Hokey Top Sürme Testi”ve Smith (2001) tarafından geliştirilen“Flick Tekniği ile Şut Atma Testi”uygulanmıştır. Çalışma süresince elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 23 istatistik paket programı kullanılmıştır. Analizler; ön-test, son-test modeli ve deney-kontrol grupları karşılaştırılarak yapılmıştır. Elde edilen verilerin normallik sınaması Kolmogorov-Smirnov testi ile deney ve kontrol grubu bakımından grupların karşılaştırılması için de Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Ön-test ve son-test değerlerinin grup içi karşılaştırılmasında ise Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently from the studies in the field of sport science the importance of life kinetic trainings beside psychological skill trainings in order to increase the sporty performance was understood. Psycohogical skill training means that making athletes gain needed techniques and methods to increase their performance in the sports field. The aim of this research is to examine effects of life kinetics and psychological skill trainings on hockey skill and psychological variables. The sample of the study is male hockey athletes between 14-16 aged doing regular training in the hockey clups in Gaziantep. Physical skill training, psychological skill training and life kinetic training were applied to the athletes in the experimental group during 10 weeks, 2 days a week and 45 minutes a day. Some forms and tests were applied to collect the data such as 'D2 test of attention' developed by Brickenkamp (1981), 'self confidence scale' developed by Akın (2007), Scale for evaluating the psychological skills of athletes developed by Smith and his friends (1995), hockey dribbling test developed by Lemmink and his friend (2004), shooting test with the flick technique developed by Smith (2001). In the analyzing the data obtained during the study, SPSS 23 statistics package program has been used. The analyzes were made by compairing the pre-test post-test model and the experimental control groups. The normality test of the obtained data was done with Kolmogorow Smirnow test and Kruskal Wallis test was used to compare the group in terms of control group. Wilcoxon test was used in comparison of pre-test post-test values within the group.