Sustainable conservation and tourism strategies for a rural heritage place: The case of Misi (Gümüştepe) village in Bursa
Kırsal miras alanı için sürdürülebilir koruma ve turizm stratejileri: Bursa Misi (Gümüştepe) Köyü örneği
  1. Tez No: 902016
  2. Yazar: CANSU TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Turizm, Architecture, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 601
Özet
Kırsal miras alanları, insan ve doğa ilişkisinin oluşturduğu, çeşitli kültürel mirasları yapılı çevre ve üretim döngülerinde barındırırlar. Kırsal miras alanlarından özellikle kent merkezlerine yakın olanlar, turizm baskısı altında büyük değişimlere maruz kalabilmektedir. Bu dönüşüm, kırsal miras alanlarının özelliklerine ve değerlerine ciddi zararlar vermektedir. Bursa'da bulunan Misi (Gümüştepe) Köyü (Mysia), farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, yerel mimari özelliklere sahip geleneksel evler barındıran tarihi bir kırsal yerleşim yeridir. Kent merkezine yakınlığı nedeniyle özellikle 2007 yılında hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı'nın etkisiyle turizm odaklı dönüşüme maruz kalmıştır. Misi Köyü'ndeki bazı tarihi konutlar, restore edilerek turizm doğrultusunda yeniden işlevlendirilmiştir. Turizm ekseninde yapılan dönüşümler ve üretimin azalması ve nedeniyle yerel halkın günlük yaşamı değişmiş, Misi Köyü kırsal özelliğini giderek kaybetmiştir. Misi Köyü'nün doğal, kültürel, fiziksel, sosyal ve ekonomik özelliklerini koruyabilmesi için sürdürülebilir koruma stratejileri gereklidir. Bu tez, süreklilik ve dayanıklılık açısından değişimin ve turizmin göz ardı edilemeyeceği gerçeğini göz önünde bulundurarak, kırsal miras alanlarında insan, doğa ve kültür arasındaki ilişkilerin sürdürülebilir bir şekilde nasıl güçlendirilebileceğini incelemektedir. Bu çalışmada Misi Köyü'nün tarihteki ve mevcut durumu ve turizm odaklı dönüşümle fiziksel, çevresel, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan geçirdiği değişimler analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Bu analizlere dayanarak Misi Köyü kırsal miras alanının korunmasına yönelik sürdürülebilir koruma ve turizm stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rural heritage places have been formed by the relationship between people and nature, including various cultural heritage in their built-environment and production cycles. Rural heritage places, especially those close to the city centers, may be exposed to extensive changes under the pressure of tourism. This transformation seriously damages the characteristics and values of rural heritage sites. Misi (Gümüştepe) Village (Mysia) in Bursa, Turkey is a historic rural settlement, hosted different civilizations, and contains traditional houses with local architectural characteristics. Due to its proximity to city center, it was exposed to tourism-led regeneration, especially with the impact of the Conservation Development Plan in 2007. Some historical housing structures in Misi Village were restored and refunctioned for tourism. Daily lives of the local people changed because of the transformations made on the axis of tourism and decrease in production, causing Misi Village gradually lost its rural character. Sustainable conservation strategies are necessary for Misi Village to maintain its natural, cultural, physical, social and economic characteristics. This thesis examines how the relationship between people, nature and culture can be strengthened in a sustainable way in rural heritage sites, considering the fact that change and tourism cannot be ignored for continuity and resilience. In this study, the past and current situation of Misi Village and changes it underwent by tourism-led regeneration in physical, environmental, social, cultural and economic aspects are analyzed and evaluated. Based on this analyses, sustainable conservation and tourism strategies for the protection of rural heritage site of Misi Village are developed.