Turkey's public diplomacy and soft power: An analysis of Turkey's first English speaking news channel TRT World
Türkiye'nin kamu diplomasisi ve yumuşak gücü: Türkiye'nin İngilizce yayın yapan ilk haber kanalı TRT World'ün analizi
  1. Tez No: 662792
  2. Yazar: NİSA EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE VİTRİNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Public Relations, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kamu diplomasisi, Soğuk Savaş döneminde ortaya çıkmış bir terim olarak günümüzde uluslararası ilişkilerin temel odak noktasını oluşturmaktadır. Kamu diplomasisinin temel amacı ulusların amaç ve politikalarını diğer ülkelere ve diğer halklara doğru bir şekilde ulaştırabilmektir. Bu açıdan kamu diplomasisinin bir yumuşak güç aracı olduğunu, medyanın ise geniş kitlelere ulaşabilme özelliği sayesinde kamu diplomasisi sürecinin en önemli araçlarından biri olduğunu söylemek mümkündür. Günümüzde internet ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi, medyanın kamu diplomasisi gücünü daha da artırmıştır. Bu kapsamda ülkeler dünya geneline yayın yapan medya kuruluşları kurarak dünyanın geri kalanına kendi politikalarını doğrudan anlatma yoluna girmişlerdir. Türkiye'nin özellikle medya alanındaki kamu diplomasisinin gücüne ilişkin farkındalığı, TRT Avaz (2009), TRT Kurdi (2015), TRT Arabi (2010); ve TRT Türk (2009) gibi televizyon kanallarının kurulmasına yol açmıştır. Ancak bu kanallar, uluslararası bir etkiden ziyade Türkiye'nin bölgesel etkisini artırmayı hedeflemiştir ve ancak Türkiye'nin küresel televizyon kanalı olarak TRT World'ün (2015) kurulması ile birlikte küresel izleyici kitlesi hedeflenmiş, İngilizce yayın yapılmaya başlanmış ve odak noktası odak küresel seyirciye çevrilmiştir. TRT World, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından kurulmuş uluslararası bir haber platformudur. Haber ve belgesellere odaklanan TRT World, 18 Mayıs 2015'te test yayınlarına başlamıştır. Kanalın merkezi İstanbul'dadır, Londra ve Washington'da ise stüdyoları vardır. Singapur'da ofis kurma hazırlıkları da devam etmektedir. TRT World, bir haber platformu olarak dünya çapında 190 ülkede yer alan, 260 milyondan fazla eve ve 1,2 milyardan fazla kişiye ulaşan uluslararası haber içeriği sunmaktadır. TRT World, 72 farklı milletten 600'ün üzerinde çalışana ve dünya çapında deneyimli muhabirlerden oluşan bir haber ağına sahiptir. Bu tez, Türkiye'nin İngilizce yayın yapan ilk haber kanalı TRT World'ü, Türkiye'nin bir kamu diplomasisi aracı olarak inceler ve bunu yaparken aşağıdaki araştırma sorularını temel alır. 1) TRT World'ün Türkiye'nin kamu diplomasisindeki rolü nedir? 2) TRT World, Türkiye'nin kamu diplomasisi aracı olarak kabul edilebilir mi ve ne ölçüde kabul edilebilir? 3) TRT World'ün Türkiye ile ilgili haberlerinde darbe girişimi nedeniyle bir değişiklik meydana geldi mi, geldiyse bu değişim yayınlara nasıl yansıdı? Bu sorulara doğru bir şekilde cevap verebilmek için araştırmacı iki araştırma yöntemi kullanmıştır: 8-23 Temmuz 2016 tarihleri arasında TRT World haber listelerinin içerik analizi ve içerik üreticilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler. Tezin ilk bölümü, bir kavram olarak kamu diplomasisini ve medyanın gelişimi ile ilişkisini incelemektedir ve aynı zamanda“yumuşak güç”teriminin nasıl geliştirildiğini ve şu anda nasıl kullanıldığını inceleyerek bu terime ışık tutmaktadır. Bunu yaparken TRT World, kamu diplomasisi çerçevesinde, incelemenin temel öğesi olarak kullanılmaktadır. Bu bölümde Türkiye'nin kamu diplomasisi stratejileri ve faaliyetleri tanımlanmaktadır. Türkiye'deki kamu diplomasisi kurumları kısaca açıklanmaktadır. Son olarak uluslararası bir haber platformu olan TRT World'ün, stratejik yaklaşımı, politikaları ve yayıncılığı anlatılmaktadır. Tezin ikinci bölümü bu araştırmanın yöntemini tanımlar. Analiz için sorular ve ölçü ölçekleri açıklanmaktadır. Bu araştırmada uygulanan nitel ve nicel içerik analizinin yanı sıra haber listelerinin sınıflandırılmasına da açıklık getirilir. Tezin üçüncü bölümü ise araştırmanın bulgularına ayrılmıştır. Bu bölüm yarı yapılandırılmış görüşmelerin analizini ve haber listelerinin içerik analizini içerir. Görüşmelerin analizi, içerik üreticilerin TRT World'ü Türkiye'nin İngilizce yayın yapan bir haber kanalı olarak değil, uluslararası bir kanal olarak algıladıklarını ortaya çıkarmıştır. Örneğin görüşülen kişiler, yayınlanan haberlerin sadece % 5 ile %10'unun Türkiye ile alakalı olduğunu belirtmiştir. Dolayısıyla, kanalın Türkiye ile ilgili haberlerinin sınırlı olduğu ve bunların da dünya çapında izleyicinin ilgisini çeken siyaset ve güvenlikle ilgili haberler olduğu ortaya çıkmıştır. İçerik üreticilerin de açıkladığı gibi, TRT World sadece uluslararası öneme sahip Türkiye haberlerine yer vermektedir ve sadece Türkiye'yi ilgilendiren yerel haberler TRT World'de yayınlanmamaktadır. TRT World kamu diplomasisi çerçevesinde incelendiğinde, görüşme analizleri TRT World'ün Türkiye ile ilgili haberleri aktararak ve devletin açıklamalarını birincil kaynak olarak kullanarak bu role kısmen hizmet ettiğini göstermektedir. İçerik üreticilerin de açıkladığı gibi TRT World, Türkiye ile ilgili anlaşılması zor hikayeleri aydınlatmaya çalışmakta ve ülke hakkındaki yanlış kanıları ortadan kaldırmaya çalışarak devlete yardımcı olmaktadır. Ancak görüşmelerde de belirtildiği gibi kanal bu amaçla kurulmamıştır ve TRT World hükümet denetimine tabi değildir. Bununla birlikte, kanalın misyonunun Türkiye'nin kamu diplomasisi için bir araç olmamasına karşın devletin bu konuda TRT World'ün yayınlarından faydalandığı söylenebilir. Dahası, doğaları gereği tüm uluslararası medya kuruluşları izleyici olarak diğer ülkelerin halklarını hedef almaktadır. Görüşmelere ek olarak, yayınlanan haberler iki haftalık bir süreyle incelendiğinde, Türkiye'ye özgü haberlerin oranının nispeten düşük olduğu; ilk hafta Türkiye ile ilgili haberlerin toplam haberlerin %8'ini oluşturduğu, ikinci hafta ise Türkiye için çok önemli bir olay olan darbe girişimine rağmen Türkiye haberlerinin toplam haberlerin % 22 'sini oluşturduğu gözlenmiştir. Görüşmeler, yayın analizinin bulgularını desteklemiştir ve içerik üreticiler, Türkiye'ye özgü haberlerin, toplam haber kapsamının yalnızca %5 ile %10'unu oluşturduğunu vurgulamıştır. Analiz edilen iki hafta boyunca, haberlerin neredeyse tamamı güvenlik ve siyasetle ilgilidir. İlk hafta 124 haberden sadece 10'u Türkiye ile ilgilidir, bunlardan üçü güvenlik, üçü siyaset ve son dört haber de Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi ile alakalıdır. İkinci hafta başarısız darbe girişimi nedeniyle Türkiye ile ilgili haberlerde artış olmasına rağmen, Amerika ile ilgili haber sayısı daha yüksektir. Bir önceki hafta Türkiye ile ilgili 10 haber yer alırken, 17-23 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türkiye ile ilgili 28 tane haber yer almıştır, bunların hepsi güvenlik veya siyasetle ilgili haberlerdir. Dolayısıyla bu iki hafta arasında Türkiye'de önemli bir olay yaşanmasına rağmen TRT World ikinci hafta Türkiye ile ilgili haberlere odaklanmamış, uluslararası bir haber kanalı olarak uluslararası haberlere öncelik vermiştir. Dahası, yayınlanan Türkiye haberleri de siyaset ve güvenlikle ilgilidir ve bu nedenle sadece yerel bir öneme sahip olmayan uluslararası haber olduğu söylenebilir. Araştırma sonucunda TRT World'de sadece Türkiye'ye ve Türk politikasına ait haberlerin yer almadığı, dünya haberlerinin de yer aldığı görülmektedir. Hatta dünyaya ait haberlerin Türkiye'ye ait haberlerden daha fazla olduğu görülmüştür. Ancak bu haberler genel olarak Türk politikasını yansıtmaktadır. Dolayısıyla bu araştırma, TRT World'ün uluslararası yayıncılık boyutunun önemli bir aktörü olarak Türkiye'nin kamu diplomasisi stratejisi çerçevesinde konumlandığını savunmaktadır. Bir diğer deyişle TRT World, Türkiye ile ilgili haberleri aktararak ve devletin açıklamalarını birincil kaynak olarak alarak bir ölçüde Türkiye'nin kamu diplomasisi aracı olarak hizmet etmektedir. Ayrıca TRT World, yayınlarının yanı sıra TRT World Research Center tarafından koordine edilen TRT World Forum gibi faaliyetleriyle de Türkiye'nin kamu diplomasisine hizmet vermektedir. TRT World Forum, dünyanın önde gelen isimlerini bir araya getirmektedir, ve bu nedenle Türkiye'yi tanıtan ve Türkiye'nin hikayesini anlatan uluslararası bir platform olarak da görülebilir. Bir diğer deyişle forum, yerel halktan çok uluslararası bir izleyici kitlesine hitap etmektedir ve Türkiye böylece, hikayesini dünyanın önde gelen isimlerine anlatmak için bir platform bulmaktadır. Buna ek olarak, forumun bazı oturumları tamamen Türkiye'nin dış politikası ile yakından bağlantılıdır. Bu açıdan bakıldığında TRT World Forum, Türkiye'nin kamu diplomasisi faaliyetlerinin bir aracı olarak görülebilir. Dolayısıyla TRT World, sadece yayınlarıyla değil, forum gibi faaliyetleriyle de Türkiye'nin bir kamu diplomasisi aracı olarak hizmet etmektedir. Ancak araştırma, kanalın bu misyon için kurulmadığı ve içerik üreticilerin ifade ettiği gibi, TRT World'ün devlet kontrolüne tabi olmadığını vurgulamaktadır. Dolayısıyla TRT World, bir kamu yayıncısı olarak doğal olarak Türkiye'nin kamu diplomasisinin bir aracı iken, ne bir propaganda kanalı ne de devletin resmi bülteni olmayı amaçlamaktadır. Dolayısıyla, hem görüşmelerin, hem de haber listelerinin analizi ile de desteklendiği üzere, yayınlar sadece Türkiye'ye odaklanmamakta, yayın içeriğinin sadece %5-10'unu Türkiye ile ilgili haberler haberler oluşturmaktadır ve bunlar da sadece yerel haberler olmamakla birlikte dünya çapında ilgi çeken siyaset ve güvenlikle ilgili konuları içermektedir. Dolayısıyla, Türkiye'nin bir kamu diplomasisi aracı olarak kurulmamış olmasına rağmen, Türk devleti bu yönde TRT World yayınından yararlanmaktadır. Bu nedenle çalışma, TRT World'ün Türkiyenin bir propaganda makinesi olmamakla birlikte Türk politikasına uyumlu haber yayınladığı ve dolayısıyla TRT World'ün bu amaçla kurulmadığı belirtilmesine rağmen kaçınılmaz olarak bir ölçüde Türk kamu diplomasisi aracı olarak hizmet ettiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy, which emerged as a term during the Cold War, is now considered to be the main focus of international relations. The main purpose of public diplomacy is to convey the goals and policies of a nation to other countries and other peoples correctly. In this respect, it is possible to say that public diplomacy is a soft power tool, and the media is one of the most important tools of the public diplomacy process, thanks to its ability to reach a large audience. Today, the development of the internet and communication technologies has increased the public diplomacy power of the media. Countries have therefore embarked on a means of explaining their policies to the rest of the world directly by establishing media organizations that broadcast around the world. Turkey's awareness of the power of public diplomacy, especially in the field of the media, engendered the founding of television channels, such as TRT Avaz (2009); TRT Kurdi (2015),) TRT Arabi (2010); and TRT Türk (2009). However, these channels aimed to increase Turkey's regional, rather than international influence, and it wasn't until TRT World (2015) was founded, with the aim of becoming Turkey's global television channel, targeting a global audience and broadcasting in English, that the focus switched to global audiences. TRT World is an international news platform founded by the Turkish Radio and Television Corporation. Focusing on news and documentaries, TRT World started test broadcasts on May 18, 2015. The headquarters of the channel is in Istanbul, with studios in London and Washington. Preparations to establish an office in Singapore are also in process. As a news platform, TRT World provides international news content that is available in 190 countries worldwide, reaching more than 260 million homes and 1.2 billion individuals. TRT World has over 600 staff from 72 different nationalities as well as a worldwide news network of experienced correspondents. This dissertation examines Turkey's first English-language news channel, TRT World, as a public diplomacy tool of Turkey and proceeds with the following research questions: 1) What is TRT World's role in Turkey's public diplomacy? 2) If and to what extent can TRT World be regarded as Turkey's public diplomacy tool? 3) Has there been any change in the coverage of Turkey-related news on TRT World due to the coup attempt, and if so, how has that change been reflected? In order to effectively answer these questions, the researcher employed two research methods: a content analysis of the TRT World's newslogs from 8th to 23rd July 2016, and semi-structured interviews with the content creators. The first part of the dissertation explores public diplomacy as a concept, and its relationship with the development of the media, and also sheds light on the term 'soft power' as well as examining how it has been developed, and how is currently employed. In doing so, TRT World is used as a central unit of analysis within the framework of public diplomacy. In this part, Turkey's public diplomacy strategies and activities are defined and public diplomacy institutes in Turkey are briefly explained. Finally, TRT World, as an international news platform, is described with its strategic approach, policies and broadcasting. The second part of the dissertation defines methods of this research. Questions and measurement scales are explained for the analysis. The categorization of the newslogs is clarified as well as the qualitative and quantitative content analysis that was applied in this research. The third part of this dissertation is devoted to the findings of this research. It includes the analysis of semi-structured interviews as well as the analysis of newslogs. The analysis of the interviews showed that content creators regarded TRT World as an international channel, rather than as Turkey's English speaking news channel. For example, it is indicated by the interviewees that only 5 to 10% of the news covered concerns Turkey in general. Hence, the channel ascribes only limited coverage of stories about Turkey, and these are politics and security related news items that are of interest to a worldwide audience. As indicated by the interviewees, only local news with international significance is covered, and local news related only to Turkey is not covered by TRT World. In terms of a public policy viewpoint of TRT World, the analysis of the interviews showed that TRT World partly serves this role by reporting Turkey-related news, and employing the state's statements as its primary source. As interviewees explained, TRT World seeks to illuminate complicated stories concerning Turkey, and aids the state by removing misconceptions about the country. However, as indicated through the interviews, the channel was not founded for this purpose, and TRT World is not subject to government control. Nevertheless, it can be argued that although the channel's mission is not to be an instrument for the public diplomacy of Turkey, the state may benefit from its broadcasts in this regard. Moreover, by their nature, all international media organizations target the public of other countries as an audience. In addition to the interviews, when two weeks were analysed in terms of their Turkeyrelated news, it was observed that the percentage of news on Turkey was comparatively low; during the first week there was a total of 8% coverage of Turkey-related news, and during the second week there was 22% percent coverage, despite the attempted coup in the interim, which was a crucial incident for Turkey. The interviews supported the findings of the analysis of the broadcasts, and the content creators emphasized that only 5 to 10% of the total news coverage concerns Turkey-specific events. During the two weeks analysed, nearly all of the news was security and politicsrelated. In the first week, out of 124 news stories, only 10 concerned Turkey, three of these were about security, three of them were about politics, and the last four news concerned the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) World Heritage Committee that was hosted by Turkey. During the second week, due to the failed coup attempt, while there was an increase in Turkey-related news, the number of stories about the Americas was higher. While there were 10 news items about Turkey in the previous week, there were 28 about Turkey between 17th and 23rd July 2016, all of which were also either security or politics-related news. Therefore, although a significant incident occurred in Turkey between these two periods, TRT World did not focus on Turkey-related news during the second week, rather, as an international news channel, it lent priority to the international news stories. Moreover, the news about Turkey that was reported was politics and security-related, and was therefore of international, not only local importance. The study finds that TRT World does not only broadcast news concerning Turkey and Turkish policy, but also about world affairs, with the coverage of international news often more prevalent than news about Turkey. However, the content of the broadcast reflects Turkish policy. Therefore, this research argues that TRT World is positioned within the framework of Turkey's public diplomacy strategy as an important actor of the international broadcasting dimension. Namely, TRT World serves as a public diplomacy tool of Turkey to some extent by reporting the news about Turkey and taking State's statements as the primary source. Additionally, TRT World does not only serve to public diplomacy of Turkey with its broadcasts, but also its activities such as TRT World Forum that is coordinated by TRT World Research Centre. TRT World Forum brings together prominent figures from all around the world and therefore can be also seen as an international arena to promote Turkey and tell Turkey's story. Namely, the forum calls for an international audience rather than locals and Turkey finds an arena to tell its story to the most prominent figures in the world. Added to this, some of the forum's sessions are closely linked to Turkey's foreign policy. From this perspective, it can be seen as an instrument of Turkey's public diplomacy activities. Therefore, not only the broadcasting of TRT World but also its activities such as forums serve as a public diplomacy tool of Turkey. However, the research also highlights that this channel has not been founded for this mission and as stated by the content creators, TRT World is not subjected to government control. It can therefore be argued that while as a public broadcaster, TRT World is naturally an instrument of Turkey's public diplomacy, it seeks to be neither a propaganda channel, nor the official bulletin of the state. Hence, as supported by the analysis of both the interviews and the newslogs, its broadcasting does not focus solely on Turkey, news items about which constitute only five to 10% of the broadcast content, and concern politics and security related issues that are of worldwide, not only local, interest. Therefore, even though it was not created to serve as a public diplomacy instrument of Turkey, the Turkish state benefits from the broadcasting of TRT World in this direction. The study, therefore, concludes that while TRT World is not a Turkish propaganda machine, it does broadcast news in line with Turkish policy, and hence TRT World inevitably serves as a Turkish public diplomacy tool to some extent, although it is indicated that it was not establish