Aile hekimlerinin insancıl davranışlarının hasta memnuniyeti ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relation of humanitarian behaviors of family physicians and patient satisfaction
  1. Tez No: 662796
  2. Yazar: ÖZKAN YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada hasta memnuniyeti ve hekimlerdeki insancıl davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın diğer bir amacı Hekimlerde İnsancıl Davranışlar Ölçeğinin güvenirliğini ve geçerliğini yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Eylül 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında Bursa İli Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 250 gönüllü hasta değerlendirildi. Demografik Bilgi Formu, EUROPEP Hasta Memnuniyeti Ölçeği ve Hekimlerde İnsancıl Davranışlar Ölçeği (HİDÖ) ölçekler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between patient satisfaction and humanistic behavior in physicians. Another aim of the study is to make the reliability and validity of the Humanitarian Behaviors Scale in Physicians. Materials and Methods: In this study, 250 patients with eyes who applied to Bursa Family Health Centers between September 2019 and February 2020 were evaluated. Demographic Information Form, the EUROPEP Patient Satisfaction Scale and the Humanistic Behaviors Questionnaire (HBQ) for physicians were used.