Yapay zeka tabanlı personel seçim sistemi uygulaması
An application of artificial intelligence based staff selection system
  1. Tez No: 662815
  2. Yazar: ÖMER FARUK EREKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bir kurum veya işletme için en önemli varlık sahip olduğu insan gücüdür. İnsan gücünün sağlam olabilmesi için en başta doğru personelin işe alınması gerekmektedir. Günümüzde kadro gereksinimleri, aday nitelikleri ve iş başvurusu sayıları artmıştır. Bu durum incelenmesi gereken veri miktarını çok yüksek boyutlara taşıyarak doğru adayı belirleme sürecini daha karmaşık ve zor hale getirmiştir. İşe alım kararı geri dönülmesi zor, uzun vadeli sonuçlar doğuran kritik bir karardır. Bu kritik kararın aynı anda birçok farklı işi takip etmek zorunda olan sınırlı sayıdaki personel tarafından verilmesi gerekmektedir. Yapay zeka yüksek boyuttaki verileri inceleyerek anlamlı çıktılar sunabilme yeteneği sayesinde yeni personel seçimine yardımcı olabilecek başlıca teknolojidir. Bu tez kapsamında insan kaynağı temin süreçlerinde yaşanan sorunları azaltmak ve daha kısa sürede doğru adaya ulaşılmasını sağlamak için başvuru formlarını makine öğrenmesi algoritmaları ile değerlendirerek ön eleme yapabilen bir uygulama geliştirilmiştir. İşe alım ekipleri normalde günlerce, haftalarca sürebilecek değerlendirme süreçlerini uygulama ile kısa sürelerde gerçekleştirebilecektir. Geçmişte yapılmış değerlendirmeler ile eğitilen makine öğrenmesi algoritmalarının yeni başvurular üzerinde yüksek doğruluk oranında tahminler yapabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most significant asset for an institution or business is its manpower. For the manpower to be strong, the right staff should be hired first. Today, staff requirements, candidate qualifications and the number of job applications have increased. This situation made the process of identifiying the right candidate more complex and difficult by increasing the amount of data to be analyzed to very high dimensions. The recruitment decision is a critical decision which is hard to reverse and has long-term consequences. This critical decision has to be made by a limited number of staff who have to follow many different tasks at the same time. Artificial intelligence is the primary technology that can help new staff selection, thanks to its ability to provide meaningful outputs by examining large-scale data. Within the scope of this thesis, in order to reduce the problems in recruitment process and to reach the right candidate in a shorter time, an application which can pre-eliminate by evaluating application forms with machine learning algorithms has been developed. With the application, recruitment teams will be able to perform the evaluation processes which can normally take days or weeks in a short time. It has been observed that machine learning algorithms trained with the evaluations made in the past can make predictions with high accuracy on new job applications.