Arşiv belgeleri ışığında Osmanlı-Kuzey Kafkas hâkimleri arasındaki ilişkiler (İmam Mansur ve Şeyh Şâmil dönemleri)
Relations between Ottoman-North Caucasus judges in the light of archive documents (the periods of Imam Mansur and Sheikh Shamil)
- Tez No: 662814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BASHIR MUSTAFAYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çalışmamızın gayesi Osmanlı Devleti'nin Kafkas hâkimleri ile olan ilişkilerini Şeyh Şâmil ve İmam Mansur örnekleri ile arşiv belgeleri ışığında analiz etmektir. Araştırmamızın içeriğini oluşturan diplomatik ilişkileri analiz ederken dönemin şartları dikkate alınarak değerlendirilecektir. Osmanlı Devleti'nin İmam Mansur dönemindeki diplomatik yazışmaları dikkate alındığında Şeyh Şâmil döneminden daha fazla bir iletişim sağlandığı aşikârdır. Zira İmam Mansur'un ortaya çıkışıyla dahi ziyadesiyle ilgilenilmiş, kim olduğuna dair teferruatlı bilgiler elde etmek için sıkı bir istihbarat ağı kurulmuştur. Şeyh Şâmil döneminde gerekli yardımların yetersiz kalışı ve diplomatik yazışmaların yoğun seyretmemesinde Osmanlı Devleti içerisinde meydana gelen bazı olaylar başlıca sebeplerdendir. Öte yandan Rusya başta olmak üzere Avrupalı Devletlerin yine Osmanlı Devleti aleyhine planlar kurması da bunda en büyük etkendir. Elimizdeki arşiv belgeleri neticesinde İmam Mansur dönemindeki diplomatik ilişkilerin, Şeyh Şâmil dönemine kıyasla daha fazla yoğunluk gösterdiği kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to analyze the relations of the Ottoman with the Caucasian judges in the light of the examples of Sheikh Şamil and Imam Mansur and archive documents. While analyzing the diplomatic relations that constitute the content of our research, it will be evaluated by considering the conditions of the period. Considering the diplomatic correspondence of the Ottoman during the period of Imam Mansur, it is obvious that there was less relationship in the period of Sheikh Şâmil. Because, even with the emergence of Imam Mansur, a tight intelligence network was established to obtain detailed information about who he was. Some of the events that took place within the Ottoman Empire were the main reasons for the insufficient assistance and diplomatic correspondence during the period of Sheikh Şamil. On the other hand, the biggest factor in this is that European states, especially Russia, set up plans against the State. As a result of the archive documents conclusion that diplomatic relations during the period of Imam Mansur were more intense compared to the period of Imam Shamil.