Yenilenebilir enerji kaynakları ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye üzerine bir inceleme
The relation renewable energy and economic growth: A review on Turkey
  1. Tez No: 662817
  2. Yazar: GİZEM BUSE KANBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN KOÇ YURTKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Enerji, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri olarak görülmektedir. Üretimin en önemli faktörü olan enerjinin, ekonomik büyümedeki rolü de kaçınılmaz bir hal almıştır. Geçmişte fosil yakıtlardan elde edilen enerjinin, üretim aşaması da oldukça güçtür. Sanayileşme süreciyle birlikte enerjiye olan talebin artması ve doğaya verilen zarar göz önüne alındığında yeni kaynak arayışına giren ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişlerdir. Küreselleşen dünyanın en temel ihtiyaçlarından biri olan enerji, uluslararası rekabeti de beraberinde getirerek gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin birçok çalışmasına konu olmaktadır. Farklı politikalar geliştirmeye çalışan ülkeler, günümüzün önemli gücü olarak enerjiyi ele almaktadır. Özellikle yenilenebilir enerji kaynakları, ülkelerin enerji taleplerini karşılamak için yadsınamaz bir unsurdur. Çalışmada örnek ülke olarak seçilen Türkiye'nin 1987-2015 yıllarını kapsayan yenilenebilir enerji, ekonomik büyüme ve brüt sabit sermaye oluşumu verileri ARDL Sınır Testi Yaklaşımı ile analiz edilmiştir. ARDL testi sonucuna göre değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisinin varlığı belirlenmiş ve yenilenebilir enerji ile ekonomik büyüme arasında kısa ve uzun dönemde de istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla yenilenebilir enerjinin ülkelerin ekonomileri üzerinde önemli bir etkisinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Energy is seen as one of the most important indicators of ecomomic and social development. The role of energy, which is the most important factor of production, in economic growth has also become inevitable. The production phase of the energy obtained from fossil fuels in the past is also very difficult. Considering the increase in demand for energy and the damage to nature with the industrialization process, countries that are in search of new resources have turned to renewable energy resources. Energy, one of the most basic needs of the globalizing world, is the subject of many studies of developed and developing countries by bringing international competition with it. Countries trying to develop different policies consider energy as an important power of today. Renewable energy sources, in particular are an undeniable element to meet the energy demands of countries. In the study sample counteries selected as Turkey's renewable energy covering the years 1987 and 2015, economic growth and gross fixed capital formation data were analyzed by the ARDL Bound Testing Approach. According to the result of the ARDL test applied later, the existence of a cointegration relationship between the series was determined andit was determined that there was a statistically significant and positive relationship between renewable energy and economic growth in the short and long term. Therefore, it is seen that renewable energy has an important effect on the economies of the country.