Aromatik poliamidlerin sentezi ve yüzey örtü maddesi olarak kullanımının incelenmesi
  1. Tez No: 66282
  2. Yazar: HÜSEYİN DELİGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAADET ÖZGÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
öz Aromatik Poliamidlerin Sentezi ve Yüzey Örtü Maddesi Olarak Kullanımının İncelenmesi Bu çalışmada, aromatik poliamidlerin yüzey örtü maddesi olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Birinci grup çalışmalarda, öncelikle üzerinde en fazla çalışma yapılmış ve bir ara ürün olarak piyasadan satın alınabilecek bir poliamid olan, Kevlar ticari isimli ürünün monomeıieri olan, parafenilendiamin (PFD) ve tereftaloil klorürden (T-Cl), çözeltide düşük sıcaklık polikondenzasyonu yöntemi ile altı adet poliamid üretimine ait denemeler gerçekleştirilmiştir. Bu denemelerde, T-Crun fiziki durumunun, kanştırmanın, soğutma -banyosunun tipinin ve LiCİ kullanılmasının etkilerini incelemek amacıyla değişik şartlarda çalışılmıştır. Farklı yapıda poliamid eldesi için ise, metafenilendiamin (MFD) ve diaminodifenileter (DDFE) monomerleri kullanılarak, ayrıca iki adet poliamid daha üretilmiştir. Çalışmaların ikinci kısmında ise, ilk defa bu tezle sunulan çalışmada, yüzey örtü maddesi olarak kullanabilmek amacıyla, elde edilen poliamidlerin, organik çözücülerde çözünebilenlerinden, %80 toluen 2,4- diizosiyanat-%20 toluen 2,6-diizosiyanat kanşımı (TDI) ile dibutil kalay dilaurat (DBKDL) katalizörlüğünde reaksiyonundan elde edilen ürünlerden filmler hazırlanmıştır. Poliamidlerin ve filmlerin FTIR analizleri yapılarak yapılan aydınlatılmaya çalışılmış ve ısı ve oksitlenme ile bozunmaya dayanıklılıkları TG üe incelenmiştir. Filmlerin adhezyon, sertlik özellikleri ve TGA eğrileri incelendiğinde, DDFE ve T-Cl den elde edilen poliamidden, belirtilen şartlarda TDI ile reaksiyon ile, berrak görünümlü, sertliği ve adhezyonu yüksek, ısı ve oksitlenme ile bozunmaya aromatik poliamidlerden daha dayanıklı, yüzey örtü maddesi olarak kullanılabilecek ürünler elde edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Investigation of the Synthesis and the Utilisation of Aromatic polyamides as Surface Coating Material In this study, the possibility of employment of aromatic polyamides as surface coating material was investigated. In the first part of the study polyamides of commercially known as“KEVLAR”type, which was previously widely investigated and readily available as an intermediate were prepared from paraphenylenediamine (PPD) and terephthaloyl chloride (T-Cl) by low temperature solution polycondensation in six different experiments. In these experiments the effects of physical state of T-Cl, mixing, cooling bathe type and employment of LiCl were investigated. Futhermore two polyamides of different structure were prepared from metaphenylenediamine (MPD) and diaminodiphenylether (DDPE) monomers. In the second part of the study, surface coating films obtained from the products of 80 % toluen 2,4-disocyanat - 20 % toluen 2,6- diisocyanat (TDI) and polyamides, which can be dissolved in organic solvents, prepared by the catalysis of the dibutyltinndilaurat for the first time. The structure and the thermal oxidative degradation resistance of polyamides and films were investigated by FTIR and TGA respectively. The adhesion, hardness and TGA curves of the films show that clear surface coatings with high adhesion and hardness with better thermal oxidative resistance than aromatic polyamides can be obtained from the reaction product of DDPE and T-Cl polyamide and TDI.