Mikrodalga güç uygulama aparatlarında ısı dağılımının simülasyonu
- Tez No: 66283
 - Danışmanlar: PROF. DR. A. FAHRİ BURŞUK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
IV oz MIKRODALGA GUÇ UYGULAMA APARATLARINDA ISI DAĞILIMININ SİMÜLASYONU Bu çalışmada mikrodalga güç uygulama aparatlarının kullanıldığı alanlar araştırılmış, mikrodalga ısıtma ilkeleri incelenmiş ve mikrodalga güç uygulama aparatlarının yapıları ile yükün önemi incelenmiştir. Zaman Ortamında - Sonlu Farklar nümerik yöntemi kullanılarak mikrodalga güç uygulama aparatlarından çok-modlu rezonatörlerin modellenebileceği Fortran programlama dilinde bir program yazılmıştır. Yazılan bu programla yükün rezonatör içerisindeki konumunun, yükün fiziksel ve elektriksel özelliklerinin, rezonatörün boyutlarının ve mikrodalga enerjisinin uygulandığı uyarıcının yerinin ısı enerjisine dönüşen güç dağılımına etkisi incelenmiştir. Ayrıca rezonatörün aynı özelliklere sahip iki yük ile aynı anda yüklenmesi durumunda yükler üzerinde oluşan güç yoğunluğu dağılımı da incelenmiştir. ABSTRACT SIMULATION OF HEAT DISTRD3UTION ON MICROWAVE POWER APPLICATORS In this work the area of microwave power applicators, the theory of microwave heating and the types of microwave power applicators with their loads were invested. Using the Finite Difference - Time Domain method a program on Fortran was developed to model multi-mode resonators that is a type of microwave power applicators. With the help of this program the effects of load's location on the resonator, load's physical and electrical properties, the resonator's dimensions and the location of the feeding point on the power density distribution which forms the heat distribution were invested. Also the resonator was loaded with two similar loads and the power density distributions on each of these loads were invested.
Özet (Çeviri)
IV oz MIKRODALGA GUÇ UYGULAMA APARATLARINDA ISI DA?ILIMININ SİMÜLASYONU Bu çalışmada mikrodalga güç uygulama aparatlarının kullanıldığı alanlar araştırılmış, mikrodalga ısıtma ilkeleri incelenmiş ve mikrodalga güç uygulama aparatlarının yapıları ile yükün önemi incelenmiştir. Zaman Ortamında - Sonlu Farklar nümerik yöntemi kullanılarak mikrodalga güç uygulama aparatlarından çok-modlu rezonatörlerin modellenebileceği Fortran programlama dilinde bir program yazılmıştır. Yazılan bu programla yükün rezonatör içerisindeki konumunun, yükün fiziksel ve elektriksel özelliklerinin, rezonatörün boyutlarının ve mikrodalga enerjisinin uygulandığı uyarıcının yerinin ısı enerjisine dönüşen güç dağılımına etkisi incelenmiştir. Ayrıca rezonatörün aynı özelliklere sahip iki yük ile aynı anda yüklenmesi durumunda yükler üzerinde oluşan güç yoğunluğu dağılımı da incelenmiştir. ABSTRACT SIMULATION OF HEAT DISTRD3UTION ON MICROWAVE POWER APPLICATORS In this work the area of microwave power applicators, the theory of microwave heating and the types of microwave power applicators with their loads were invested. Using the Finite Difference - Time Domain method a program on Fortran was developed to model multi-mode resonators that is a type of microwave power applicators. With the help of this program the effects of load's location on the resonator, load's physical and electrical properties, the resonator's dimensions and the location of the feeding point on the power density distribution which forms the heat distribution were invested. Also the resonator was loaded with two similar loads and the power density distributions on each of these loads were invested.