Tedarik zinciri yönetimi ve dış kaynak kullanımının işletme performansına etkileri: Gaziantep imalat sanayi örneği
The effect of supply chain management and outsourcing on the performance of businesses: Gaziantep manufacturing industry example
- Tez No: 662827
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA METE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz dünyasında artan küreselleşme ile birlikte yeni bir dünya düzenine girilmiş, tüketici bilinci artmış, talep ve ihtiyaçlarda da değişiklikler meydana gelmiştir. İşletmeler son yıllarda hükümet, işletme ortakları ve tüketicilerin baskıları ile birlikte ekonomik, sosyal ve çevresel alanlarda daha duyarlı davranmaya, sürdürülebilirliği tedarik zinciri yönetim süreçlerine entegre etmeye başlamışlardır. İşletmelerin sürdürülebilir bir tedarik zinciri yapısına sahip olması tedarikçileri, ortakları ve müşterileri ile arasında bir değer yaratarak uzun süreli iş birliklerinin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Küresel rekabet ortamında ayakta kalmak isteyen işletmeler için bir diğer önemli konu ise dış kaynak kullanımıdır. İşletmeler asıl yetenekleri dışında kalan faaliyet ve hizmetlerde, bu konuda uzmanlaşmış diğer işletmelerle iş birliği yaparak kalite ve hizmet standartları ile uyumlu malzeme ve hizmet sağlayabilmek için dış kaynak kullanımını tercih etmektedir. Yapmış olduğumuz bu çalışmanın amacı sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi ve dış kaynak kullanımının işletmelerin performanslarına olan etkilerinin belirlenmesidir. Bu amacın yanı sıra işletme ve katılımcıların demografik özelliklerine göre anket sorularımıza vermiş oldukları cevaplarda farklılıkların bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Bu çalışmada sürdürülebilir tedarik zinciri ve dış kaynak kullanımının işletme performansına pozitif yönde etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, with the increasing globalization, a new world order has been entered, consumer awareness has increased, and changes have occurred in demands and needs. In recent years, with the pressures of the government, partners and consumers, businesses have begun to be more sensitive in economic, social and environmental areas and to integrate sustainability into supply chain management processes. The fact that businesses have a sustainable supply chain structure helps to establish long-term cooperation by creating value with their suppliers, partners and customers. Another important issue for businesses that want to be afloat in the global competitive environment is outsourcing. Businesses prefer to use outsourcing to provide materials and services that comply with quality and service standards by cooperating with other specialized enterprises in activities and services other than their main capabilities. The main purpose of this study we have done is to determine the effects of sustainable supply chain management and outsourcing on the performance of businesses. In addition to this purpose, it was examined whether there were differences in the answers given to our questionnaire questions according to the demographic characteristics of the enterprise and the participants. In this study, it has been determined that sustainable supply chain and outsourcing have a positive effect on business performance.